Dink’in öldürülmesiyle ilgili suç duyurusu

Adana’da bazı parti ve dernekler, Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili aralarında İçişleri ve Adalet Bakanlarının da bulunduğu 7 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

KESK, Adana Tabip Odası, İHD (İnsan Hakları Derneği), EMEP (Emeğin Partisi), SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi), ESP (Ezilenlerin Sosyalist Platformu), İşçi Mücadelesi, ÇHKM (Çukurova Halk Kültür Merkezi), Halkevleri, BDSP (Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu) ve kadın örgütü AMARGİ’ye üye yaklaşık 15 kişi Adana Adliyesi binasının arka kapısında toplanarak gazeteci Dink’in öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Basın açıklamasını okuyan avukat Sevil Arıcı, 19 Ocak’ta Agos Gazetesi önünde gazeteci Dink’in bir kaç kişinin bireysel hareketleriyle öldürülmediğini öne sürerek, “Bu cinayeti organize eden arkasındaki suç örgütlerinin ve çetenin de tam olarak ortaya çıkartılması gerekmektedir” dedi. Dink’in öldürülmesiyle ilgili İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İstanbul Valisi Muammer Güler, ilgili Vali yardımcısı, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, emekli General Veli Küçük ve İstanbul Barosu avukatlarından Kemal Kerinçsiz’in de sorumluluklarının bulunduğunu düşündüklerini iddia eden Arıcı, “Bu kişilerden bazıları Hrant Dink’in tehdit alıyor olmasına rağmen gerekli önlem ve tedbirin alınmasını sağlamayarak görevlerini ihmal etmiştir. Bir kısmı ise Hrant Dink hakkında yaptıkları açıklamalar ile öldürülmesi olayında azmettirici olmuşlardır” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından Arıcı ile birlikte bazı parti ve dernek temsilcileri, gazeteci Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak İçişleri ve Adalet bakanları, İstanbul Valisi, Vali yardımcısı, İstanbul Emniyet Müdürü, Emekli General Küçük ve avukat Kerinçsiz hakkında ‘görevi ihmal ve insan öldürmeye azmettirme’ suçundan dava açılıp, cezalandırılmasını talep ettikleri suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmek üzere Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Muhabere Bürosu’na teslim etti.