Dink’e son tehdit mektubu Bursa’dan

Silahlı saldırı sonrası hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink son makalesinde tehdit mektubu aldığını yazmıştı.

Dink’in yayınlanan son makalesinde, Bursa’dan gönderildiği belirlenen bir tehdit mektubu aldığını ve bunu Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na teslim ettiğini dile getirmesiyle ilgili PTT Bursa Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bu konuda bir bilgiye sahip olmadıklarını bildirdi.

PTT Bursa Bölge Müdürlüğü yetkilileri, mektuptan haberlerinin olmadığını söyledi. Kayıtlı olmayan mektupların tespitinin zor olduğunu belirten yetkililer, bu yönde kendilerinden herhangi bir bilgi istenmediğini ifade etti.

İstanbul Şişli’deki gazete binası önünde 18-19 yaşlarındaki bir saldırgan tarafından öldürüldüğü tahmin edilen Dink, yazdığı makalesinde, gönderilen mektubu kaygı verici bulduğunu ve hakkındaki önyargılı tavırların kendisine işkence gibi geldiğini ifade etmişti. Dink’in 10 Ocak’ta kaleme aldığı makalesinde, şu ifadeler yer alıyordu: “Bilgisayarımın güncesi ve hafızası bu kesimdeki yurttaşlar tarafından gönderilen öfke ve tehdit dolu satırlarla yüklü. Bu mektuplardan birinin Bursa’dan postalandığını ve yakın tehlike arz etmesi açısından da hayli kaygı verici bulduğumu ve tehdit mektubunu Şişli Savcılığı’na teslim etmeme rağmen, bugüne değin herhangi bir sonuç alamadığımı yeri gelmişken not düşeyim. Bu tehditler ne kadar gerçek, ne kadar gerçek dışı? Doğrusu bunu bilmem elbette mümkün değil. Benim için asıl tehdit ve asıl dayanılmaz olan, kendi kendime yaşadığım psikolojik işkence. ’Bu insanlar şimdi benim hakkımda ne düşünüyor?’ sorusu asıl beynimi kemiren. Ne yazık ki artık eskisinden daha fazla tanınıyorum ve insanların ’A bak, bu o Ermeni değil mi?’ diye bakış fırlattığını daha fazla hissediyorum. Ve refleks olarak da başlıyorum kendi kendime işkenceye. Bu işkencenin bir yanı merak, bir yanı tedirginlik. Bir yanı dikkat, bir yanı ürkeklik. Tıpkı bir güvercin gibiyim.”

Öte yandan, Bursa’dan Dink’e gönderilen tehdit içerikli mektubunu verdiği Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nın yazdığı talimat yazısının Bursa’ya ulaşmadığı bildirildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Er, “Olay çok üzücü. Hrant Dink’in Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekceyi Şişli Cumhuriyet Savcılığı araştırıyor. Savcılık bizimle ilgili adres tespiti isteyebilir. Bu da talimatla gerçekleşir. Henüz Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na bu yönde herhangi bir yazı gelmiş değil.” dedi. Başsavcı, bu tür yazışmaların yaklaşık 15 gün sürebileceğini söyledi.