Dink’siz ilk sayı

Agos gazetesi Hrant Dink'siz ilk sayısını çıkardı

Agos gazetesi 11 yıldır Hrant Dink’in genel yayın yönetmenliğiyle çıkıyordu. Gazete, suikastten sonraki ilk baskısını yaptı. Hrant Dink’siz ilk sayının manşetinde ‘Hrant Dink’ var.

Agos yazarlarından Aydın Engin, Hrant Dink’siz çıkan ilk sayı için, “Agos’un birinci sayfası umuda uçtu. Kendini bir güvercin olarak tanımladı ve uçtu. Ama umuda uçtu. Cenaze töreninin çok büyük bir anlama ulaştığını düşünüyoruz. Ermenilerle kucaklaştı. Bu Hrant’ın kurmaya çalıştığı zihniyetti. Her iki halkın buluşmaya çalışması mümkündür diyordu Hrant. Bir bilinç sıçraması oldu. Umut kapısı açıldığını düşündüğümüz için bu başlığı attık” dedi.

Gazetenin genel yayın yönetmenliğini, Etyen Mahçupyan üstlendi. Agos çalışanları, belki de en zor mesaiyi bu sayıya ayırdı.

Gazete çalışanları bu sayıyı şu sözlerle anlattı:

“Hem ağladık, hem çalıştık. Biz mutfağa girdik”

“Medyadan tanınan insanlar, gecelerce bizle beraber oldu, normal işlerinin haricinde. Çay yapanlar düzelti yapanlar oldu”

“Hrant Dink için bir paragraf başlığı altında yazdılar. Agos’un tam altı sayfasını kapladı”

Bu kez 35 bin basıldı

Bu haftaki Agos, hem sayfa, hem de baskı sayısı olarak diğerlerinden farklı. Normalde 5 bin adet basılan Agos, 20 bini bütün Türkiye’ye dağıtılmak üzere bu kez 35 bin adet basıldı.

Agos gazetesi için Hrant Dink’siz ilk sayı, yeni bir yolun başlangıcı. Gazete çalışanları, Agos’u yaşatmakta kararlı.

Çalışanlar, “Hrant Dink’siz zorlanacağız. Burada iyi bir işleyiş kurmuştu. İlke olarak kararlıyız. Agos’un susmaması gerektiğine inanıyoruz. Agos’un susması, Hrant’ın ülkü, ideallerinin susması demektir. Buna hakkımız yok. Agos’u sürdüreceğiz” dedi.
Dink silahlı saldırı kurbanı

Agos gazetesinin Ermeni asıllı Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak’ta İstanbul Şişli’deki Halaskargazi caddesinde bulunan gazete binasının girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Vücuduna üç kurşun isabet eden Dink, olay yerinde can verdi. 17 yaşındaki katil zanlısı Ogün Samast, 20 Ocak’ta Samsun Otogarı’nda yakalandı.

Cinayete Türkiye’nin her kesiminden tepki yağdı. Binlerce kişi İstanbul Taksim Meydanı’nda düzenledikleri yürüyüşte cinayeti protesto etti.

23 Ocak Salı günü gerçekleşen cenaze töreninde Hrant Dink’i onbinlerce kişi son yolculuğuna uğurladı. Törende Şişli’den Yenikapı’ya kadar, toplam sekiz kilometrelik sessiz yürüyüş gerçekleştirildi. Dink’in naaşı Balıklı Ermeni Mezarlığı’nda defnedildi.