Diplomalı protestocu!

Başörtüsüne karşı eylem yapan adam, daha önce birçok olaya karışmış.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gaziantep Valiliği’ne girişi sırasında başörtüsü takarak eylem yapan Cemil Baran’ın daha önce de birçok olaya karıştığı ortaya çıktı.

Akli dengesinin yerinde olmadığı bildirilen Baran’ın, 2 yıl önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep 2. Olağan İl Kongresi’nde halka hitap ettiği sırada Başkabakan’ın halıya işlenmiş portresini platforma attığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Gaziantep’e geleceğini öğrenen Baran, sabah saatlerinde valilik önünde Cumhurbaşkanını beklemeye başladı. Başörtülü kadın ve kızların bulunduğu alana yakın bir yerde duran Baran, Gül’ün Gaziantep Valiliği önünde bekleyen halkı selamladığı sırada başına eşarp bağlayarak protestosunu gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilen Baran, olay yerinden uzaklaştırılarak güvenlik yoklamasının ardından serbest bırakıldı.

Cemil Baran ilk eylemini 1997 yılında kesintisiz eğitim kanununu protesto ederek gerçekleştirdi. Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı adli makamlarca serbest bırakılan Baran, 2005 yılında da seyyar tezgahının Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından alıkonulması üzerine AK Parti İl Başkanlığı binasına, namlusu değiştirilmiş kuru sıkı tabanca ve bıçak ile saldırdı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırkakılan Baran 3. eylemini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep 2. Olağan İl Kongresi’nde vatandaşlara hitap ederken yaptı. Baran, bu eyleminin ardından adli mercilerce süresiz her hafta cumartesi günü Şahinbey Polis Merkezi’nce düzenlenen tutanağa imza atmak kaydı ile adli kontrol altına alındı. Bu uygulamanın bir müddet sonra kaldırıldığı bildirildi. Baran’ın düzenli bir işinin olmadığı, devlet büyüklerinin Gaziantep ziyaretlerinde sürekli ön plana çıkma gayreti içinde olduğu kaydedildi.

ZAMAN