Diplomatik girişimler sonuç vermedi

TBMM Başkanı Köksal Toptan ''Türkiye, diplomatik girişimlerinin sonuç vermemesi üzerine TSK'ya yetki verdi'' dedi.

Toptan, Kuveyt Meclis Başkanı Casım el Horafi’nin davetlisi olarak bu ülkeye geldi. Toptan, gezisinin, Kuzey Irak’a yapılan sınır ötesi operasyonla ilgisi olmadığını belirtti.

Toptan’ı, Kuveyt Havaalanı’nda, Kuveyt Meclis Başkanı el Horafi karşıladı. Karşılamada, Kuveyt Ulusal MeclisiGenel Sekreteri Allam el-Kanderi ile Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Şakir Fakılı da bulundu.

Havaalanında bir süre dinlenen Toptan, bir gazetecinin, “gezisinin, TSK’nın sınır ötesi operasyonuyla ilgisi bulunup bulunmadığı” sorusu üzerine, ziyaretinin bu konuyla doğrudan bağlantısı olmadığını söyledi.

Köksal Toptan, “Türkiye, 22-23 yıldır PKK terör örgütüyle mücadele etmektedir. Irak’ın kuzeyinden zaman zaman Türkiye’ye geçip, sivil halkı öldürüyorlar, katlediyorlar. Türkiye, terörle mücadelede diplomatik çabaların sonuç vermemesi üzerine, sınır ötesi operasyon konusunda bir tezkere çıkardı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yetki verdi. Bu tezkere, sadece terör örgütüne yönelik bir müdahaleyi öngörüyor” dedi.

“TSK’nın şu anda Irak’ın kuzeyinde sürekli olarak orada bulunma durumu yok” diyen TBMM Başkanı, “Alınan istihbarat sonucu terörist unsurlara yönelik nokta operasyonları yapılıyor. Sivil halka yönelik herhangi bir müdahale de yok. Kuveyt’e gelişimin, sınır ötesi operasyonla bir ilgisi yoktur. Dost ve kardeş Kuveyt’e uzun zamandan beri planlanan bir seyahati yerine getirmek için burada bulunuyorum” ifadesini kullandı.

“Türkiye bölgesinde etkin bir ülke”

Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Casım el Horafi de Türkiye’nin, bölgesinde etkin rol oynayan ve buna imkanı olan bir ülke olduğuna işaret eden el Horafi, iki ülkenin, birçok konuda ortak görüşe sahip olduğunu, kendilerinin de parlamenter ilişkilerin güçlenmesini istediklerini söyledi.

Türkiye’nin birçok uluslararası kuruluşun üyesi olduğunu, kendilerinin de bazı kuruluşlarda Türkiye ile yan yana, omuz omuza çalıştıklarını anlatan el Horafi, Toptan ile görüşmelerinde parlamento ilişkilerinin yanı sıra kanun tasarı ve teklifleri konusunda da görüş alışverişinde bulunacaklarını bildirdi.

Toptan’a, “İkinci ülkenize hoşgeldiniz” diyen el Horafi, ekonomik ilişkilerin ve yatırımların geliştirilmesinden de mutluluk duyacaklarnı sözlerine ekledi.

Resmi temaslarına yarın başlayacak olan Toptan’a, AK Parti milletvekilleri Yusuf Coşkun, Ayşe Akbaş, Fazlı Erdoğan ile MHP Milletvekili Yılmaz Tankut ve CHP Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya eşlik ediyor.