‘Dis bakimina çocukluktan baslanmali’

OSMANIYE - Agiz ve Dis Sagligi önemli olmasina karsilik ihmal edilen unsurlarin basinda geliyor.

Osmaniye Il Saglik Müdürlügü Agiz Ve Dis Sagligi Sube Müdürü Ayse Elis dis firçalama aliskanliginin küçük yaslarda baslayarak aliskanlik kazandirilmasi gerektigini söylüyor.

Küçük yaslarda dis firçalama aliskanligi; anne ve baba tarafindan örnekleyerek çocuklara verilmeli bunun önemi, ileriki yaslarda çocugun genel sagligi açisindan da göz ardi edilmemesi gerektigini belirten Elis, yasam boyu kullanilacak olan dislerin bakimina çocuk yasta baslanmasi gerektiginde özellikle çocuklarda koruyucu dis hekimliginin önem arz ettigini ifade ediyor.

Elis, “2 yastan itibaren dis firçalama ögretilmeli, 3 ayda bir dis firçasi yenilenmelidir. Ayrica bebeklerde biberon çürügü denilen dis hastaligina meydan vermemek için bebekleri balli ya da sekerli süt içeren biberonla uyutmamak gerekir. Bu bebeklerin erken dönemde dislerini kaybetmesine sebep olur” diyor.

Dis çürügü, apseleri ve tedavi edilemeyen agiz hastaliklari ileride ciddi kalp, böbrek hastaliklarina neden olabilecegine dikkat çeken Elis bu nedenle çocukluktan baslayarak 6 ayda bir dis hekimlerine gidilip florlama ve dolgu gibi koruyucu islemler yapilip, dis çürügü, diseti hastaliklari gibi mikroplari bünyesinde barindirabilecek olusumlara meydan verilmemesi gerektigini dile getiriyor.

Dogumdan itibaren baslayan dis sagliginin ihmal edildiginde ileride birçok sikintiyi da beraberinde getirecegini belirten Elis, vatandaslarin dis bakimina gereken hassasiyeti göstererek birçok rahatsizliktan kurtulabilecegini ifade etti.