Dis beyazlatirken dikkat edin

Disini beyazlatmak isteyen kisi, mutlaka bir dis hekimine basvurmalidir. Aksi takdirde disteki mine dokusunun erimesi gibi büyük risklerle karsilasilabilir.” dedi.

Dis beyazlatma uygulamasi yapilacak hastanin agzinin da saglikli olmasi gerektigini belirten Türkün, diseti çekilmesi ve çürügü olan agizlara bu uygulamanin ancak tedaviden sonra yapilabilecegini söyledi.

Tedavi sirasinda hastaya basta sigaranin ve çay, kahve, kirmizi sarap gibi içeceklerin yasaklandigini kaydeden Murat Türkün, “Dis beyazlatmanin, sigara içen ve daha sonra da birakmayacak kisilere yapilmasi anlamsizdir. Hele tedavi süreci boyunca hasta kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara renklenmeye yol açar ve agiz mukozasindaki zararli etkileri arttirdigi için kanserojen risk tasir. Ayrica uygulamadan sonra sigarayi birakmayan kimselerde disler, en fazla üç yil sonra eski rengine geri döner. Bu uygulama ayrica 14 yasin altindaki çocuklara, hamilelere, süt verenlere ve peroksit maddelere karsi alerjisi olanlara da yapilmaz.” diye konustu.

Dis beyazlatma uygulamasinin iki sekilde yapilabilecegini belirten Prof. Dr. Türkün, “Bunlar hekimin muayenehanesinde uygulayacagi ve hekimin talimatlari dogrultusunda hastanin evde uygulayacagi yöntemlerdir. Muayenehanede uygulanacak yöntem daha kisa sürelidir. Ortalama bir veya iki seansta sonuç alinir. Bu yöntemde yüksek konsantrasyonlu ürünler kisa sürede kisiye uygulandigi için ev uygulamalarina göre yan etkiler daha fazladir. Ev uygulamasinda hekim tarafindan hastaya bir gece koruyucu hazirlanir ve bu koruyucunun içine agartma jeli sikilir. Hasta, bu koruyucuyu geceleri agzina takarak tedaviyi uygular. Süresi 15 gün ile 1 ay arasinda degisir.” seklinde konustu.