Diş eti kanamalarını dikkat!

Basit bir rahatsızlık olarak bilinen dişeti kanamasının, ağız sağlığını tehdit ettiği bildirildi.

Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Diş Hekimi Tülay Tacettinoğlu, halk arasında basit bir hastalık olarak bilindiği için yeterince önemsenmeyen dişeti kanamasının, çürük olmasa bile sağlam diş kayıplarına neden olabileceğine dikkati çekti.

Dişeti kanamalarının çeşitli sebeplerden kaynaklanabileceğini, Kurban Bayramı’nda diğer zamanlara göre daha çok tüketilecek etlerin de dişeti kanamalarını artırabileceğini ifade eden Tülay Tacettinoğlu, şöyle konuştu; “Dişeti kanaması, öncelikle dişeti probleminin habercisidir. Sağlıklı ağız bakımının yapılmaması, gebelik dönemindeki hormonal değişiklikler, bazı damar hastalıkları veya kalıtımsal sebepler, dişeti kanamasına neden olabilir.

Ayrıca kurban etlerinin sıklıkla tüketilmesi de kanamaya yol açan etkenleri artırabilir. Kanama, kontrol altına alınmazsa iltihabi bir reaksiyona yol açarak, dişi tutan kemik dokusunu eritebilir. Böylece hiç çürük olmadığı halde dişte oynamalar başlayabilir. Kaybolan dokunun telafisi mümkün olmadığı için de sağlam diş kayıpları meydana gelebilir.” Dişeti kanaması durumunda, kanamayı daha da artıracağı endişesiyle genelde fırçalamanın durdurulduğunu kaydeden Tacettinoğlu, kanama olsa dahi fırçalanmanın sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Dişeti kanamasının ağız kokusunu da beraberinde getireceğini hatırlatan Tacettinoğlu, ”Dişeti kanaması ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığın önlenmesi için kanamaya neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu etkenler diş taşı veya dokular olabilir. İltihabi reaksiyon oluşmuşsa iltihap, ilaç tedavisi ile kurutulmalıdır. Bunların yanı sıra fırçalama ihmal edilmemelidir. Tuzlu ılık su ile gargara yapmak da faydalıdır. Ağır durumlarda ise kanamaya yol açan etkenlerin ortadan kaldırılması için diş hekimine başvurmak gerekir” diye konuştu.