Diş gıcırdatmanın sebebi kıskançlık

Bruksizm olarak bilinen uykuda diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma sorunuyla toplumun yüzde 50'sinden fazlasının karşılaştığı bildirildi.

Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görevli Dr. Dt. Firdevs Kahvecioğlu, genellikle stres yüzünden ortaya çıkan bruksizmin, diş gıcırdatma ve çeneleri sıkma olayı olduğunu söyledi.

Kişi ne kadar stres yaşıyorsa bruksizmin etkisinin o kadar büyük olacağını vurgulayan Kahvecioğlu, diş gıcırdatma ve çene sıkmayla toplumun yüzde 50’sinden fazlasının karşılaştığını kaydetti.

Bu rahatsızlığın küçük yaşlardan itibaren her yaşta görülebildiğini bildiren Kahvecioğlu, şunları söyledi: ”Bruksizm, çocukların yaklaşık yüzde 15’inde görülmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, kıskançlık ve stres gibi psikolojik faktörler kadar yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri ve sinüzit gibi bazı etkenlerden de kaynaklanabiliyor. Birçok aile tarafından dikkate alınmayan diş gıcırdatması, süt köpek dişleri ve kesici dişlerde aşınmaya yol açabiliyor. Çocuklar için erken tedaviye geçilmezse çene ekleminde ve dişlerde kalıcı hasarlar oluşabilir.”

Kahvecioğlu, çocuklarda da yetişkinlerde de görülen diş gıcırdatma yüzünden dişlerde kırılma, çiğneyici yüzeyinde ciddi aşınma, aşırı hassasiyetin ortaya çıkabileceğini bildirdi. Bunun yanı sıra bruksizmin diş etlerinde ve çene kemiğinde çekilmeler, baş ağrısı, yüz kaslarında ve çene ekleminde ağrılara da neden olabildiğini belirten Kahvecioğlu, bu sorunu yaşayanlarda çene ekleminde çıtırtı ve kenetlenme bile görülebileceğini söyledi.

Kahvecioğlu, bu rahatsızlığın bazen çok kısa süreceğini, bazen de uzun yıllar devam edebileceğini ifade ederek, şöyle devam etti: ”Geciktirmeden tedaviye geçilmelidir. Gıcırdatmadan kaynaklanan hasarın önlenmesi için, dişlerin arasına gece koruyucuları konulmalıdır. Ayrıca rahatsızlığın boyutuna göre kas gevşetici kullanılabilir, stres tedavisi görülebilir. Çok aşınma varsa özel tedavi gerekebilir.”