Dis hekimleri kamunun kendilerinden hizmet satin almasini istiyor

AYDIN - Aydin Dis Hekimleri Odasi Baskani Halil Gümüs, sosyal güvencesi olanlarin özel muayenehanelerde dis muayene ve tedavi hizmeti alabilmesi için çalisma yapilmasini istedi.

Türkiye’deki yaklasik 19 bin dis hekiminin 16 bininin özel muayenehanesinde çalistigini kaydeden Halil Gümüs, vatandaslar hastanelerde kuyrukta beklerken özel muayenehanelerin hasta bekledigini aktardi. Bunun çözümü için özel muayenehanelerden sosyal güvenceli vatandaslarin da yararlanmasini isteyen Dis Hekimleri Odasi Baskani, “Kamu bu ise ne kadar çabalarsa çabalasin, yüzde 20 oraninda hizmet verebilmekte, geri kalan kesim saglikli bir dis hekimligi hizmeti alamamaktadir. Yaklasik 16 bin dis hekimimizle kamu çalisanlarina ve saglik güvencesi olan vatandaslarimiza, Bütçe Uygulama Talimati ve katki payi ödemeleri suretiyle hizmet vermek istiyoruz. Yoksa özel muayenehaneler âtil duruma düsecek, dis hekimleri de issiz kalacak.” dedi.

Ülkede dis hekimi açigi olmadigini, düzensiz dagilim sonucu belirli bölgelerde yigilmalar bulundugunu belirten Gümüs, özel muayenehanelerin kamuya hizmet vermesi halinde bu meselenin kismen çözüme kavusacagini savundu.

Kamuda çalisan 3 bin dis hekimine karsilik özel olarak 16 bin hekimin çalistigini ifade eden Gümüs, “Türkiye’deki dis hekimi dagilimi dengesizligi, kamunun hekimlerden hizmet satin almasiyla düzelecektir. Ayrica bu, büyük ölçüde sahte dis hekimlerinin de önüne geçecektir. Anadolu’da dis hekimi olmayan ilçeler bulundugu gibi 40 bin kisiye bir hekimin düstügü yerlerin tersine bin kisiye bir hekimin düstügü yerler de var. Daha iyi dis sagligi hizmeti için katki payi ödemeye hazir olan vatandaslarimiz var. Saglik Bakanligi bu konuda gerekli düzenlemeyi yapmali.” diye konustu.