Dis hekimleri sahte disçi sorununa çözüm istedi

HATAY - Dis hekimleri günü Hatay'da çesitli etkinliklerle kutlaniyor. Ilk olarak Atatürk Aniti'na çelenk sunulmasiyla baslayan etkinlikler protokol ziyaretleri ile devam etti.

Insan sagliginin tehdit altinda oldugunu ve insanlarin hayatlariyla oynandigini belirten Hatay Dis Hekimleri Odasi Baskani Nebil Seyfettin, toplum sagligi açisindan bu konunun üzerinde hassasiyetle durulmasi gerektigini söyledi.

Vali Vekili Aydin Akkor, “Sahte dis hekimligi konusu sadece Hatay’in degil Türkiye’nin bir sorunudur. Sahtecilik son zamanlarda toplumda yayginlasan bir olay. Ancak dis hekimligi konusundaki sahtecilik daha dikkat arz ediyor. Çünkü bu direk olarak insan saglini tehdit ediyor. Agiz ve dis sagligi toplum sagligi açisindan son derece önemli, kesinlikle göz ardi edilemez. Ilgili kurumlari arayarak harekete geçmelerini saglayacagim. Bu konuda endiseniz olmasin” dedi.

Dis Hekimleri daha sonra Antakya Belediye Baskan Yardimcisi Raci Coskuner ile görüstü. Bazi illerde son çikarilan yasa ile belediye tarafindan agiz ve dis sagligi konusunda hizmet veren birimler açildigini hatirlatan Hatay Dis Hekimleri Odasi Baskani Nebil Seyfettin, ayni kurumlarin Antakya’da açilip açilmayacagini sordu.

Açilan bu yerlerle belediyenin hiçbir ilgisinin olmadigini, taseronlara verildigini belirten Seyfettin, “Gerçi biz sürekli belediye ile iletisim halindeyiz. Böyle bir birimin burada açilacagina ihtimal vermiyoruz. Iskenderun’da açilacagi yönünde duyumlar aldik ve oraya da gerekli uyarilimizi yaptik. Bunun yaninda kaçak dis hekimleri denetimlerinin siklastirilmasini istiyoruz” dedi.

Öncelikli belediyenin böyle bir birim açma gibi planinin olmadigini belirten Baskan Yardimcisi Raci Coskuner, “Eger böyle bir çalisma olsa dahi biz sizlerle birlikte çalismaya haziriz.” diye konustu.

Dis Hekimleri Odasi üyeleri son olarak Il Saglik Müdürü Bayram Kerkez ile bir süre görüstü.