Diş macunum ne kadar olsun?

Dişleri fırçalamak için bir leblebi büyüklüğündeki macun yeterli.

Televizyonlarda yayınlanan reklamlarda , fırça üzerine fırçayı tamamen kaplayan büyük bir şerit halinde sürülen macunun gereksiz olduğunu kaydeden Saraç, “Dişleri temizlemek için ıslatılmamış fırçaya leblebi büyüklüğü kadar macun sürmek yeterli. Fazlası hem temizlemeyi zorlaştırır, hem de esktra fayda sağlamaz. Temizlikte fırça önemli. Bir halı temizliğini düşünün. Örce halıyı iyice süpürür sonra, üzerine köpük yayarak temizleriz. Dolayısıyla çok fazla macun yoğun köpük yapacağından fırçanın dişle olan temasını azaltır ve istenilen temizlemeyi gerçekleştiremez.” dedi.

Reklamlarda macunun dişlerin kökünü bile koruduğu şeklinde abartılı ifadelerin kullanıldığına işaret eden Saraç, şöyle devam etti: “Ağız ve diş sağlığı için fırçalamanın önemi büyük. Fırçalamada kullanılan macun ise sadece yardımcı bir malzeme. Diş macunu reklamlarında abartılı tanıtımlar halkımızı yanıltıyor ve diş sağlığında macunu öne çıkarıyor. Diş ve ağız sağlığı için önemli olan ağız, çene ve diş etine uygun fırçanın kullanımıdır.” diye konuştu.

Diş ve ağız sağlığında, kullanılan diş fırçasının büyük önemi bulunduğunu belirten Saraç, ağız ve çene yapısına uygun diş fırçasını öğrenmek için diş hekimine danışılması gerektiğini bildirdi. Diş hekiminin tavsiyesi ile alınacak diş fırçasının sağlık açısından önemine dikkat çeken Saraç, şunları söyledi: “Diş ve ağız sağlığımız için ilk planda önemli olan kullanacağımız fırçadır. Ağız büyüklüğü, çene yapısı, diş eti durumlarına göre diş fırçası kullanmalıyız. Bilgisizce alıp kullanılan fırçalar, diş ve diş etlerine zarar vermektedir. Ağız ve diş sağlığımız için kullanabileceğimiz diş fırçasını mutlaka diş hekimine danışarak, öğrenmeliyiz.”

“ÇOCUKLAR 3 YAŞINDAN SONRA MACUN KULLANMALI”

Bebek 6-8 aylıkken, yani ilk dişler ağızda göründüğünde temizleme işleminin başlaması gerektiğini vurgulayan Saraç, temiz bir bezle ıslatarak silerek temizlemenin yerinde olacağını kaydetti. Diş fırçası ve macun kullanımına ise, çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra 2.5 – 3 yaşından itibaren başlanmasını teklif eden Saraç, “Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamada sonra anne-babanın kontrolü iyi olur. Ayrıca bu yaşlarda çocuk dişlerinde problem olmasa bile korkusunu yenmek için diş hekimlerine kontrole getirilmelidir.” şeklinde konuştu.