Dışa bağımlılıkta sorun enerji sektöründe

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, ulaşım sorunlarını yerinde incelemek üzere Kahramanmaraş'a geldi.

Bakan Özak, ilk olarak Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış’ı makamında ziyaret etti. Burada daire amirleri ve milletvekilleri tarafından karşılanan Özak, valilik hatıra defterini imzaladı. Burada Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret Odası (KMTSO) Başkan Vekili Mehmet Fethi Arifioğlu, ulaşım sıkıntısı çektiklerini ve bankaların yabancıların eline geçmesinden kaygı duyduklarını söyledi. Bunun üzerine konuşan Bakan Özak, bankaların yabancıların eline geçmesinin sorun olmadığını belirterek, dışa bağımlılık konusunda en büyük sorunun enerji olduğuna dikkat çekti. Özak, “Ben ekonomist değilim. Bankaları yabancıların almasını normal karşılıyorum. Ama bana göre dışa bağımlılıkta sorun enerji sektöründe. Şu an 3 ayaklı bir enerji var. Dğalgazda büyük oranda dışa bağlımlıyız. Bir de hidroelektrik enerjisi var. Bizim buna nükleer enerjiyi de katmamız lazım. Çünkü kendi içimizde olacak. Dışa bağımlılığımız azalacak.” şeklinde konuştu.

Yabancılara mülk satma yasasının Atatürk zamanında çıkan bir yasa olduğunu hatırlatan Özak, şöyle konuştu: “Eğer biz yurt dışına gidip gayrimenkul alabiliyorsak, onlar da gelip alabiliyorlar. Biz bu yasayı çıkardık. Bilindiği gibi bu karar ulu önder Atatürk zamanında çıkmış bir yasa. Ama buna karşı çıkanlar oldu. Anayasa Mahkemesi’ne gitti. Sonradan değiştirdik. Bankaların satılmasından korkmamak lazım. Biz orada alıyorsak o da burada alacak. Biz orada iş yapıyorsak, o da burada iş yapacak.”diye konuştu.

Bu arada, geçmişte yöneticiliğini yaptığı Trabzonspor’un yeni Teknik Direktör’ü Sebastiao Lazaroni hakkında soru yöneltilen Özak, “Her yönetim başarılı olmak için çalışıyor. Yönetimin kararına saygılı olmamız gerekiyor. İnşallah başarılı olur.” karşılığını verdi.

Vali Atış, Bakan Özak’a Kahramanmaraş el sanatının en önemli eserlerinden olan oyma sandık hediye etti.

Valilikten ayrılan Özak, yemeğin ardından sırasıyla AK Parti ve Belediye’yi ziyaret etti.

Bakan Özak, sabah erken saatlerde Kahramanmaraş – Adana, Kahramanmaraş – Gaziantep ve Kahramanmaraş – Kayseri yollarında inceleme yapacak.