Dişi olmayan çocuğa sert yiyecekler vermeyin

Küçük Gönül henüz 8 aylıktı. Annesi Birsen Er’in yedirmeye çalıştığı meyveli yoğurt soluk borusuna kaçınca hayatını kaybetti.

Babasının verdiği kuruyemiş nefes borusunu tıkayınca yaşamından oldu. İstanbul’da akciğerine mısır kaçan 5 yaşındaki Buse Çevik ise hastanede yoğun bir çabanın sonucunda yaşama döndürüldü.

Bunlar son zamanlarda kamuoyuna yansıyan bebek ve çocuklarda gıda maddelerine bağlı olarak ortaya çıkan nefes borusu tıkanmaları ve beraberinde meydana gelen boğulmalar. Çocuk acil servislerine yapılan başvuruların yüzde 36’sını bebek ve çocukların düşmeleri sonucu oluşan travma ve boğulmalar oluşturuyor. Ebeveynlerin çocuklarını aşırı derecede yemek yemeye zorlaması, bebek ve çocukların yaşlarına uygun olmayan besinleri yemeye çalışması nefes borularının tıkanmasına sebep olan etkenler arasında yer alıyor.

Anne ve bebek uzmanı Ayşe Öner, bebek boğulmalarında ailelerin bilinçsizliğinin önemli rol oynadığını vurguluyor. “Kültürümüzde iki dişi çıkan çocuğun eline ekmek verilir.” diyen Öner, çiğneyerek öğütmeyi bebeklerin ancak dişleri tamamlandıktan sonra yapabileceğini belirtiyor. Bebeğin dişlerini tamamlamasının 2,5-3 yaşında gerçekleştiğini kaydeden Öner, “Dolayısıyla çocuğun eline, salatalık, havuç vermek; ekmek, çerez vermek son derece tehlikeli. Bunların yanı sıra et parçaları, sosis, dişini tamamlamayan çocuklara verilmemeli. Bunların bir yaşına ulaşmamış bebeğe verilmesi tam bir cahil cesaretidir.” dedi. Ebeveynlerin çocuklarına doyduklarını düşünmeyerek zorla bir şeyler yedirmeye çalıştığını da aktaran Öner, bebek ve çocukların karınlarının doyduğunu bilecek güdüye sahip olduğunu söyledi. Öner, “Anne ve babanın çocuğa ye diye ha bire zorlaması onu aşağılaması anlamına gelir. Sen yemeyi, doyduğunu bilmiyorsun anlamı çıkar. Bebek ve çocukların yemeğe zorlanması istenmeyen olaylara da sebep olmaktadır.” şeklinde konuştu.