Dışişleri Bakanı Davutoğlu YSK’nın kararını yorumladı!

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, YSK'nın bazı bağımsız isimlerin milletvekili adayı olamayacağı kararını değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, YSK'nın bazı bağımsız isimlerin milletvekili adayı olamayacağı kararını değerlendirdi. YSK'nın yürütmeden bağımsız bir kurum olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Ümit ederiz ki köklü geleneğimiz içinde bu konu bir şekilde çözüme kavuşturulsun." dedi.

Türkiye ile AB arasındaki Ortaklık Konseyi'nin 49. Toplantısının ardından bir soruya cevap veren Davutoğlu, Türkiye'nin çok köklü bir seçim geleneği olduğunu vurguladı. "Türkiye'nin belki de en güçlü yanı son 60 yıl içinde son derece şeffaf ve hür seçimlerin yapılmış olması ve bu seçimlerin işleyiş biçiminde herhangi bir tereddüdün hasıl olmamasıdır. Türkiye'nin çok köklü bir seçim geleneği vardır. En zor şartlarda 1950 yılından bugüne kadar üzerinde hiçbir tartışma doğurmayan seçim sonuçları olmuştur." bununla gurur duyduklarını ifade etti.

Bakan Davutoğlu, şunları söyledi: "Bu bizim gurur duyduğumuz bir husustur. Bütün bu süreçte YSK tamamıyla bağımsız bir organ olarak çalışmıştır. Yürütmeden bağımsız, birçok Avrupa ülkesinde görülmeyen objektiflik uygulamaları bizde vardır. Mesela içişleri, adalet ve ulaştırma bakanlarının istifası birçok başka ülkede yoktur. Seçim objektif olarak işleyebilsin diye. Bu köklü gelenek içinde ben bu konunun da bir çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum. Ama bu tamamıyla bağımsız olan YSK'nın bir tasarruftur. Ümit ederiz ki köklü geleneğimiz içinde bu konu bir şekilde çözüme kavuşturulsun."

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ise bu konuda endişelerini dile getirdiklerini ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı. Konunun yerel bir mesele olduğunu ifade eden Füle, "Seçimlere mümkün olan en geniş katılımı sağlayacak, orantısız engellemenin önüne geçecek önlemleri memnuniyetle karşılayacağız." dedi.