Dışişleri Bakanı Gül önemli açıklama yaptı!

Dışişleri Bakanı Gül: "(AB ile) kriz çıkacak diye yapmamamız gereken hususları yapacak değiliz"

Gül, Rum Kesimi’nin Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler (BM) platformundan AB’ye taşımaya çalıştığını kaydetti.
AB Dönem Başkanı Avusturya’nın başkenti Viyana’da AB-Türkiye Troykası Bakanlar Toplantısı’na katılan Gül, akşam saatlerinde toplantıyı izleyen Türk basın mensuplarına açıklamada bulundu.

“Kıbrıs’ta bir çözümü zorlamak için AB ile Türkiye arasında bir kriz mi yaşanmaktadır?” şeklindeki bir soruya Gül, “Kriz yaşanmasını kimse istemez. Başta biz istemeyiz ama herhangi bir kriz ortaya çıkar diye biz yapmamamız gereken hususları yapacak değiliz.” dedi.

Konuyu görüşmede ele aldıklarını dile getiren Gül, Kıbrıs sorunun BM sorunu olduğunu vurgulayarak, “Taraflardan biri, Rum tarafı bu meseleyi sistemli bir şekilde BM’den AB’ye taşımaya çalışıyor. Ben kendilerine şunu söyledim; siz eğer yavaş yavaş bu işin içine girerseniz yarın öyle bir noktaya ulaşırsınız ki; bu mesele ile uğraşan bir kulüp haline gelirsiniz. Bunu istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Ama farkına varmadan siz birşeye sürükleniyorsunuz. Bu sizin prensiplerinize de aykırıdır. Çünkü AB bir ülkeyi üye yapmadan önce o ülkenin sınır sorunlarını çözmesini istiyor. Kıbrıs meselesinde bir hata yaptıklarını, konuştuğumuz herkes söylüyor. Şimdi bu problemi prensiplerinize zıt şekilde aldınız. Bundan sonra daha çok bu işin içine girip daha çok bu işle karşı karşıya kalırsınız; daha çok bir tehlike ve risktir sizin için. Diğer tarafın stratejisi budur; bu noktaya getirmek istiyorlar. Bunun farkında olduklarını ve böyle bir duruma düşmek istemediklerini söylediler. Bizim yapabileceklerimiz var, yapacaklarımız var. Eğer bazı şeyleri yapmak sözkonusu ise herkes üzerine düşeni yaparsa o zaman bir çıkış yolu olur. Herkesin üzerine düşen de bellidir.” dedi.

AB”nin 26 Nisan’da KKTC’ye yönelik her türlü amborgaların kaldırılması ile ilgili bir karar aldığını ve bunun AB müktesebatına girdiğini hatırlatan Gül, “Beklentiler söz konusu ise bu beklentiler ortada. Problemler aşılır ama iyi niyet olursa. AB’nin iyi niyetli olduğunu görüyorum ama daha cesaretli olması gerekir. Üyeler arasındaki dayanışma anlaşılır ama bu üyelerin çıkarına olması lazım. Üyelerin çıkarına olmayan bir konuda dayanışma olmaz. O zaman bunun çözülmesi ile ilgili bir tarafın biraz uyarılması gerekir. Umuyoruz ki bu süreç rayından çıkartılmaz. Biz sorumluluklarımızı biliyoruz. Onları da yerine getiriyoruz. Bu teknik bir süreç, siyasi işleri bu işin içine sokmak AB’yi sıkıntya sokar.” dedi.

Sorunun çözülmesini stratejik açıdan istediklerini kaydeden Gül, Türkiye, Yunanistan ve adadaki iki toplumun birlikte bölgede büyük bir işbirliği alanı ortaya çıkarabileceğini dile getirdi ve, “Biz iyi niyetimizi hep gösterdik.” dedi.

Türkiye’nin, Ankara Antlaşması çerçevesinde limanlarını Rum Kesimi’ne de açması talebinin müzakeler açısından sorun teşkil edip etmediği yönündeki bir soruya ise Gül, bu tür olası sorunların AB içindeki mekanizmalar içinde değerlendirilebileceğini kaydederek, “Müzakere sürecini herhangi bir şekilde etkilememesi gerekir. Bu konuda yeteri kadar anlayış olduğunu tahmin ediyorum. Ümitlerimiz budur. Dolayısıyla, bu süreci kendi mecrasında götüreceğiz.” dedi.