Disisleri Bakani Gül’den açiklama

ANKARA - Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Türkiye'de herkesin sorgulanabilecegini ve hesap verecegini belirterek, "Hiç kimse kendini ülke içinde farkli bagimsiz adacik gibi görmesin." dedi.

Hükümet olarak üniversitelerin sorunlariyla yakindan ilgilendiklerini kaydeden Gül, “Hiç kimse kendini ülke içinde farkli bagimsiz adacik gibi görmesin. Herkes varsa bir sorusturma detayli bilgileri verip kendini savunacaktir.” diye konustu. Gül, Türkiye’de basbakanlarin kuvvet komutanlarinin yargilandigini ve yargiya hesap verdigini, profesörlerin de vermemesinin sözkonusu olmayacagini söyledi.

Disisleri Bakani Gül, Türkiye’de Van Yüzüncü Yil Üniversetesi’ndeki olaylarla ilgili olarak hükümetin hiç ilgisinin olmadigi halde hükümetin olaylarin içine çekilmeye çalisildigini kaydetti. Olaylarla ilgili açiklamalarin yapildigini ve intikamlarin alindigina isaret eden Gül, hükümet olarak Türkiye’nin bütününden sorumlu olduklarini üniversitelerle ilgili bir ayrim yapmalarinin sözkonusu olmayacagini vurguladi. Hükümet olarak “ilk ve orta egitime önem verelim, yüksekögrenimi ihmal edelim” gibi bir anlayisa sahip olmadiklarini kaydeden Gül, üniversitelerin basarisinin Türkiye’nin basarisi, basarisizliginin Türkiye’nin basarisizligi olacagini ifade etti. Üniversitelerin basarisizligindan hükümetin sorumlu olacagini isaret eden Gül, hükümet olarak bütün kurumlarin sorunlarini çözmek için var olduklarini ifade etti.

Egitime ayrilan payin ilk kez AK Parti hükümetleri döneminde ilk siraya yükseldigini kaydeden Gül, ayrilan payin 2002 yilinda yüzde 2.9’a, 2003 yilinda ise 3.39’a yükseldigini söyledi. Bütün kurumlarin kadroya ihtiyaçlarinin bulundugunu, bunlarin yüzde 100’ünün karsilanmasinin mümkün olmadigina isaret eden Gül, üniversitelerin kadro taleplerinin bütçenin imkanlarinin oraninda karsilanacagini kaydetti.

Bakan Gül, üniversitelere 2002 yilinda ayrilan arastirma fonunun 9.5 trilyon oldugunu, 2005 yilinda ise ayrilan fonunun 130 trilyona yükseldigini belirtti. Gül, üniversiteler 2003 yilinda ayrilan Arastirma Gelistirme faaliyetleri için 162 trilyon ayrildigini, 2005 yilinda ise bunun 556 trilyona çiktigini kaydetti. 2002 yilinda üniversite ögrencilerine verilen bursun 45 milyon oldugunu, su anda 90 milyona yükseldigini ifade eden Gül, burs alan ögrenci sayisinin 50 binden 90 bine yükseldigini belirtti.

Avrupa Birligi fonlarinda üniversitelere ayrilan kaynagin 17.5 milyar euro oldugunu ifade eden Gül, Türkiye’deki üniversitelerin çok sayida proje verdigini hatirlatti.