Dışişleri Bakanı Gül’ün Tunus temasları

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Tunus'ta Başbakan Muhammed Gannuşi tarafından kabul edildi.

Gül’ün görüşmede Gannuşi’ye, iki ülkenin paylaştığı coğrafyada meydana gelen krizlerden kendilerinin de etkilendiğini söylediği, ve bölgeye bir an önce barış, huzur ve istikrarın gelmesi gerektiğini ilettiği öğrenildi. Bölgedeki krizlerin çözümü için ortak hareket edilmesinin önemine dikkat çeken Gül, görüşmede Türkiye’nin krizlerin bir an önce çözümü hedefiyle aktif bir politika yürüttüğünü ifade etti.

-“Ortadoğu hepimizin bölgesi”-

Gannuşi ile görüşmesinin ardından Tunuslu bir basın mensubunun sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Gül, özellikle Ortadoğu’da birçok sorunun olduğunu belirterek, ”Bölge hepimizin bölgesi” ifadesini kullandı. Gannuşi ile görüşmesinde siyasi ve ekonomik konuları ele aldıklarını ve görüşmenin çok faydalı geçtiğini kaydeden Gül, iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye ve Tunus yönetimlerinin, iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırma ve daha fazla işbirliği sağlama yönünde ortak bir iradeye sahip olduklarını ifade eden Gül, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının devreye girdiğini belirterek ”Artık bunların meyvelerini toplama zamanı” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davetini Gannuşi’ye ilettiğini belirten Gül, bu ziyaretin haziran ayında gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

-Bakan Gül, beledeyeyi ziyaret etti-

Dışişleri Bakanı Gül, Tunus Başbakanı ile görüşmesinden sonra Tunus Belediye Başkanlığı binasını ziyaret ederek, Belediye Başkanı Abbas Mahsun ile görüştü.

Tunus Belediye Başkanı Mahsun, görüşme sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’deki belediyelerle ilişkilerini geliştirme arzunu ifade ederken Gül de Mahsun’un önemli hizmetlerde bulunduğunu kaydetti. İki ülkenin ortak tarih ve kültürünün bulunduğuna dikkat çeken Gül, ortak geçmişe sahip çıktıkları için Tunus’u çok takdir ettiklerini kaydetti. Bakan Gül, ”Osmanlı eserleri hepimizi ortak eseri. Onları koruyorsunuz, bunun için müteşekkiriz” diye konuştu.