Dışişleri bakanı olayım siz beni o zaman görün

57. koalisyon hükümeti döneminde Tarım ve Köy İşleri Bakanı görevini yürüten Hüsnü Yusuf Gökalp, partisi tarafından başlatılan "Milliyetçi Güç Birliği" projesi için Samsun'a geldi.

AK Parti Hükümeti’nin halkı umutsuzluğa düşürdüğünü ifade eden eski Bakan, dış politikada başarısız imtihan verildiğini kaydetti. Türk halkının Avrupa Birliği’ne değil Türk Birliği’ne ihtiyacı olduğunu vurgulayan Gökalp, “Ben bir dış işleri bakanı olayım da siz beni o zaman görün.” dedi.

Hükümetin performansından memnun olmadığını, dış arenada geri dönüşümü mümkün olmayan imzalar atıldığını dile getiren Hüsnü Yusuf Gökalp, AB hayalinden vazgeçilmesi gerektiği açıklamasında bulundu. Türkiye’nin güçlenip kendi dış politikasını kendisinin Ankara’da belirlemesini istediğini anlatan Gökalp, “Ülkemizin dış politikasını ABD değil halkımız belirlemeli. ABD ile işi geçinilmeli ama hiç bir ülke bizim stratejik ortağımız olamaz. Hükümet, dış politikada başarısız oldu. Okyanus ötesindeki ülkelerle iyi ilişkiler kurulamadı. Çoğunluğu Müslüman ve Türk olan ülkelere yeterince ulaşılamadı. Hükümet, İMF’ye, Dünya Bankası’na ve uluslararası tefeci güçlere karşı hem ekonomik hem de siyasi açıdan dik durabilmelidir. Türk Milleti, bir duruş istiyor. Projelerimi uygulamak için sabırsızlanıyorum. Bunu sadece tarımda değil, milli eğitimde de kültürde de, ekonomide de, sanayide de, uluslararası ilişkilerde de sabırsızlanıyorum. Hele elime dış işleri bakanlığı geçsinde sen o zaman gör. Dış işleri politikasını tasvip etmiyorum.” dedi.

Hükümetin tarım alanında herhangi bir politikası olmadığını vurgulayan eski Bakan Gökalp, tarımın içler acısı durumda olduğunu ileri sürdü. “Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül Hükümeti, tarımda getirdikleri tek bir projeyi söylesinler, o zaman ben bu hükümetin tarım politikası var diyeceğim. Ama yok. Bir proje yaptılar 1000 köye 1000 Tarım Danışmanı diye. Şimdi o çocuklar maaşlarını alamıyor. ” diyen Gökalp, “Bizim zamanımızda da tarım iyi değildi ama biz hizmet kavgasını başlatmıştık. Bunların tarım politikası yok. Bunlar İMF’nin isteğine göre iş yapıyor. ” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından Gökalp, Sivas Cumhuriyet İlkokulu’nda sınıf arkadaşı olan ve şimdilerde yerel bir gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini yürüten Gazeteci-Yazar Osman Kara ile sohbet etti.