Dışişleri Bakanı’ndan İrini Operasyonu açıklaması

Dışişleri Bakanı'ndan İrini Operasyonu hakkında açıklama geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, skandal İrini Operasyonu hakkında yaptığı açıklamasında Türkiye’nin cevap hakkını koruduğunun altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘TRT World Forum 2020’de, “Kovid-19 Sonrası Dış İlişkiler ve Devletlerarası İlişkilerde Yeni Gerçekler” başlıklı oturumda yaptığı konuşmada Türkiye’nin bölgesinde kilit rol oynadığına dikkat çekti.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin milliyetçi gündemini desteklemek için AB dayanışmasının nasıl suistimal edildiğini sık sık görüyoruz. Son zamanlarda İrini Operasyonu, Türkiye’ye karşı bir araç olarak kullanıldı. 22 Kasım’daki operasyon, bizim ön iznimiz olmadan Türk bayraklı bir ticari gemiye çıkma emri verdi. Bu, uluslararası hukukun açık bir ihlaliydi. Yanıt vermek için mevcut her yasal ve meşru araca başvurma hakkımızı saklı tutuyoruz.” Türkiye’nin güçlü bir NATO müttefiki olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Türkiye geleceğini Avrupa Birliği’nde görüyor. Çoğunlukla Avrupa tarafında bulunan kafa karışıklığının üstesinden geldiğimizde, Türkiye’nin AB’ye katılımına ilişkin tarihi adımının atılabileceğine inanıyorum” dedi.