Dışişleri Bakanı’ndan Karabağ mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Karabağ hakkında açıklama geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yukarı Karabağ üzerinden Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Karabağ zaferinin birinci yıldönümünde Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile birlikte açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın hazırladığı barış teklifine henüz bir yanıt vermediğini anımsattı ve ‘Bundan sonraki süreçte atılması gereken adımları Azerbaycan ile birlikte koordine ederiz ve birlikte atarız’ dedi.

Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Konsey toplantısının yapıldığı Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Tüm uluslararası toplum gibi Türk Konseyi üyelerinin de Afganistan konusunda beklenti ve kaygılarının benzer olduğunu belirten Çavuşoğlu, “İnsani krizin ve ekonomik bir çöküşün önlenmesi, azınlık ve kadın hakları dahil insan haklarının korunması, düzeniz bir göç dalgasının önlenmesi, terörizmin tekrar güç kazanmasının önlenmesi gibi. Bunun için ülkede kapsayıcı bir hükümet kurulması ve devlet mekanizmasının çalışması önem arz ediyor.” diye konuştu.

Toplantıda bu kapsamda atılabilecek adımların değerlendirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Başta komşu ülkeler olmak üzere düzensiz göç yükünü çeken ülkelerle dayanışma çağrısında bulunduk. Terörle mücadelede yapılabilecekleri ele aldık. Bu hususlara vurgu yapan bir ortak bildiri de kabul edildi.” dedi.