Dışişleri Bakanı’ndan Rum kesimine tepki: Ateşle oynamasınlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rum kesimine tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin veto ettiği proje ile ilgili açıklama yaptı ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin olmadığı bir projenin başarılı olamayacağını savundu.

Ayrıca Çavuşoğlu, ‘’Türkiye’ye ya da KKTC’ye bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Ateşle oynamasınlar” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla Ankara’da bulunan Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Liimets ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında Rum ve Yunanistan’ın Rumların boru hattına yönelik ABD vetosunu değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin veto ettiği proje ile ilgili Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin olmadığı bir projenin kesinlikle başarılı olmayacağını belirtirken, güzergah üzerinde Türkiye olarak tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “(GKRY’nin PKK/PYD’ye ofis açma izni vermesi) Türkiye’ye ya da KKTC’ye bir saldırı olursa bunun bedelini ödetiriz. Ateşle oynamasınlar” dedi.

YUNANİSTAN’DAN YENİ GİRİŞİM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ve Rum kesiminin son dönemde gerçekleştirdiği sınır ihlalleriyle ilgili değerlendirmede bulunurken son ihlal girişiminin bugün sabah saatlerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Bizim kıta sahanlığımıza yönelik son bir yılda Yunanistan’ın ve Rum kesiminin 9 defa ihlal girişimi oldu. Son girişim bu sabah oldu tabii hiçbirisinde başarılı olamadılar.” dedi.