DİSK PKK sempatizanı suçlamalarını kabul etmiyor

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, sendikanın PKK sempatizanı olduğu yönünde getirilen suçlamaları reddetti.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakultesi Hastanesi’nde sendikal faaliyetlerde bulunmak üzere Sivas’a gelen DİSK Genel Başkanı Çelebi, hastane poliklinik önünde bir açıklama yaptı.

Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Köksal Aydın, TTB Temsilcisi Ercan Yavuz ve yaklaşık 30 sendika üyesinin de hazır bulunduğu açıklamada Çelebi, diğer sendikaları isim vermeden eleştirdi. İşçi ve emekçi sınıfın karşısında tek bir sabıkalarının olmadığını savunan Çelebi, ”Sabıkası olanlar simsar ve sarı sendikalardır. 12 Eylül’e bakanlık vererek 12 Eylül hukukunun doğurduğu sendikal yasaların mucidi biz değiliz onlar. Şunu net söylüyorum.Türkiye işçi sınıfı neler kazandıysa DİSK’in sayesinde kazandı. Bunda bedeller ödendi. Ama neler kaybedildiyse de o sarı sendikaların imzaları var.” dedi.

12 Eylül döneminde neden yargılandıklarını da anlatan Çelebi, şunları söyledi: ”Hani 12 yıllık bir ara dönem vardı ya. O dönemde biz niye yargılandık¿ Türkiye’de sendikal hak ve özgürlükleri sonuna kadar kullandığımız, 1 Mayısları kutladığımız, demokrasi ve Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıktığımız için yargılandık. Açık konuşacağım. 12 Eylül’den önce bize kominist diyorlardı. Dünyada o sistem dağıldığı için o suçlamalar bitti. Şimdi de (Efendim bunların siyasal görüşleri şu, PKK bilmem nesi…) diyorlar. Bakın burda DİSK’in görüşünü söylüyorum. Biz bu ülkenin birliğinden yana bir sendikal anlayışı savunuyoruz. Her türlü terörü ve şiddeti reddeden bir analayıştayız. Ama herkesin de temel özgürlüklerini savunan bir düşüncedeyiz. Bize üye olurkan bunları bilin. Biz devletten, sermayeden ve siyasi partilerden bağımsız bir kitle örgütüyüz.”

Ayrıca Çelebi, son zamanlarda Cumhuriyete yönelik saldırılar olduğunu da öne sürerek, kalabalıktan sendika üye sayısının arttırılması için çalışma yapmalarını istedi. Çelebi’nin konuşması sendikalılar tarafından uzun süre alkışlandı.

Zaman zaman ”İşçi memur el ele, genel greve.” şeklinde de slogan atıldı. Açıklamanın ardından genel başkanlar, C.Ü. Rektörü Mehmet Bakır ile görüştü. Görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi.