DİSK referandum için oy topluyor

DİSK üyeleri, hükümetin çıkartmaya çalıştığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nı referanduma taşımak için oy topluyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye’nin her yerinde oy sandıkları kurdu. AK Parti Hükümeti’nin son çalışmalarından biri olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın içeriğini beğenmeyen DİSK üyeleri, referanduma gitmek istiyor. Yasanın halka sorulması gerektiğini savunan üyeler halkın kalabalık olduğu yerlerde stant açtı. Burada, çıkartılacak yeni yasanın içeriği anlatılıyor.

Ayrıca, imza alma karşılığında vatandaşlardan yeni yasayı referanduma taşınması konusunda destek isteniyor. Burdur’da bugün başlayan uygulama öncesinde bir açıklama yapan DİSK Burdur Şube Başkanı Şenol Erbaş, hükümetin icraatlarını eleştirdi.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte hiç kimsenin emekli olamayacağını savunan Erbaş, “Biz emeklilik yaşının düşürülmesini beklerken, hükümet 68’e çıkartmak istiyor. Emeklilik maaşlarının yüzde 33’e kadar azaltılmasını planlıyor. Ayrıca vatandaşın sağlık sektöründeki bir kaç avantajını da elinden almak istiyor. Bu yasaya şiddetle karşıyız, halkımızın buna hayır oylarını bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin her yerinden toplanan oyların sayılarak, internet sitelerinden kamuoyuna sunulacağını bildiren Başkan Erbaş, hükümetin geri adım atmasını istedi. Vatandaşların emeklilik yaşının düşürülmesini beklediğini ancak tam ters bir çalışma ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Erbaş, kullanılan oyların en az yüzde 98’inin referandum isteme yönünde çıkacağını iddia etti.