DİSK üyeleri 1 Mayıs için Taksim’e yürüdü

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi bir grup, '1971 1 Mayıs katliamının, faili meçhul ve siyasi cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz' temasıyla Şişli'den Taksim'e yürüdü.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi bir grup, ‘1971 1 Mayıs katliamının, faili meçhul ve siyasi cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’ temasıyla Şişli’den Taksim’e yürüdü. Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapan grup olaysız dağıldı.
    DİSK üyesi yaklaşık 50 kişilik grup, Şişli’de bulunan genel merkezleri önünde toplandı. ‘Siyasal cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs’ta Taksim’e’ yazılı pankart açan DİSK üyeleri yağmur altında Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Grup, yol boyunca ‘Direne direne kazanacağız’ , ‘Katil Devlet hesap verecek’, ‘1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’, ‘Katiller bulunsun hesap sorulsun’, ‘1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür’ şeklinde sloganlar attı.
    Taksim Meydanı’na gelen grup adına bir açıklama yapan DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven, Türkiye’nin karanlık günlerden geldiğini ve karanlık günler yaşadığını öne sürerek, “Başta 1 Mayıs 77’de Taksim’de olmak üzere Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta toplu katliamlar yaşandı. Bunun yanında aydınlarımızı, gazetecilerimizi, akademisyenlerimizi siyasal cinayetlere kurban verdik. Bu faili meçhul cinayetleri ne unuturuz, ne unuttururuz.” dedi.
    “Türkiye’nin aydınlık geleceğine inanıyorsak, bu yolun bu faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasından geçtiğini biliyoruz.” diyen Yurtseven, “Bugün adına derin devlet, Gladio, Ergenekon, Kontr-gerilla ne derseniz deyin, bu karanlık odakların cinayetleri aydınlatılmadan, yapılanların hesabı verilmeden, bu konuda hukuksal yargılamalar yapılmadan ne özgürlüklerden, ne demokrasiden, ne insan haklarından bahsetmek olası değildir.” şeklinde konuştu.
    1 Mayıs 2011 kutlamaları hazırlıklarını sürdürdüklerini hatırlatan Yurtseven sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Mayıs’ın bayram olarak kazanılması, tatil ilan edilmesi ve de Taksim ‘de 1977 yaşananlardan sonra yeniden Taksim’in kazanılması hepimizin mücadelesi sayesinde kazanılmıştır. Bugün temel hedefimiz bu katliamın aydınlatılmasıdır. Sadece 1 Mayıs katliamının değil bütün siyasal cinayetlerin aydınlatılması konusunda bıkmadan, yorulmadan mücadelemiz sürdürmektir.”
    Taksim’den tüm Türkiye’ye çağrıda bulunan Yurtseven, sözlerine “1 Milyondan biri olarak sen de 1 Mayıs’ta Taksim’de ol. Yüreğini yüreğimize kat. 1 Milyon yürek Taksim’de emek için, barış için, demokrasi için, özgürlükler için çarpsın.” diyerek son verdi.
    Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.