Dışkapı SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerginlik

Ankara Dışkapı SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerginlik.

Ankara’da, çocuklarının çeşitli sağlık sorunları nedeniyle gittikleri Dışkapı SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi için bekleyen ebeveynler, gece geç saatlere kadar doktor gelmeyip, hastane yetkilileri tarafından da muhatap alınmayınca isyan etti.

Hasta çocuklarıyla birlikte saatlerce hastanede bekleyen hasta yakınları ile hastanenin Başhekim Vekili ve güvenlik görevlileri arasında sert tartışmalar yaşandı.

Ankara’da çocuklarının sağlık sorunları nedeniyle, Dışkapı SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Bölümü’ne gelen aileler, gece geç saatlere kadar bekleyip, çocuklarını tedavi ettiremediklerini öne sürerek hastanede isyan etti.

Hastaneye öğle saatlerinde çocuklarıyla birlikte geldiklerini söyleyen bazı hasta yakınları, çocuklarını tedavi ettiremeyince geceyarısına doğru evlerine dönmek zorunda kaldı. Hastanede beklemekte ısrar eden hasta yakınları ile hastane güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Poliklinikler önünde çocuklarıyla bekleyen ebeveynler, poliklinik kapılarının kilitli olmasına isyan ederek, kapıyı zorladı. Ailelerin zorlaması ve kameraların hastane içinde olduğunun farkedilmesiyle birlikte bir klinik kapısı açıldı. Bir doktor, klinik kapısını açarak içeri hasta almak istedi. Kapının açılmasıyla birlikte hastaların tedavi edildiği odaya, kameralar ve hasta yakınları girdi.

Klinik içinde hasta yakınları ve güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Bu sırada klinik içerisinde bulunan ve masada oturan bir doktor ise, tartışmaları izlemekle yetindi. Kendisine mikrofon uzatılan ve iddialar hakkında görüşü sorulan nöbetçi doktor, suskun kalmayı tercih etti.

Bunun üzerine, hastanede olan-bitenden haberdar edilen, Dışkapı SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı, gece saat 03:00 sıralarında hastaneye geldi. Başhekim Yardımcısı ile hasta yakınları arasında sert tartışmalar yaşandı. Aileler, Başhekim Yardımcısı’na, saatlerce hasta çocuklarıyla birlikte hastanede beklediklerini fakat hastane yetkilileri tarafından muhatap alınmadıklarını, yetkili personelin üst katta bulunduğunu fakat aşağıya inmediklerini söyleyerek, tepki gösterdi. Başhekim Yardımcısı ise böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, ”Hastanede, gece 10-15 doktorun bulunduğunu” söyleyince, hasta yakınları ”Hani nerde¿” diye sordu.

Şiddetli ateş, gribal enfeksiyon gibi hastalıklar nedeniyle çocuklarını alıp hastaneye getiren ebeveynlerden bazıları, akşamüstü geldikleri hastanede geceyarısı olmasına rağmen tedavi için beklediklerini söyledi. Kucağında hasta çocuğuyla bekleyen bir anne, ”Ne zamana kadar bekleyeceksiniz¿” sorusuna, ”Sabaha kadar.” cevabını verdi.

Bir baba, kucağında ağlayan hasta çocuğunu göstererek, saatlerce beklediğini fakat kimsenin ilgilenmediğini söyledi ve Başhekim Yardımcısı’na tepki gösterdi. Başhekim Yardımcısı’nın ise, bu sırada çocuğun ensesine elini koyarak çocuğun ateşinin düşmüş olduğunu söylemesi ve vatandaşı teskin etmeye çalışması dikkat çekti.

Nöbetçi sorumlu hemşire ise, basın mensublarının sorularını cevaplamadı. Sorumlu hemşire, gazetecileri hastane dışına çıkarttırmak için yoğun çaba gösterdi. Kameraları dışarı çıkartmaya çalışan güvenlik görevlisine, bir hasta yakını, ”Kameralara müdahale ederseniz, size saldırırız.” şeklinde tepki verdi.

Hasta yakınları kendilerine muhatap bulamadıkları için tepki gösterirken, üst katlarda bulunan hemşireler merdivenlerden olup-biteni seyretti. Hemşireler, kameralar kendilerine dönünce kaçtı.

Başhekim Yardımcısı’nın hastaneye gelmesinin ardından muayene odasının kapısı açılarak hastalar muayene edilmeye başlandı.