Disleri firça ile temizleyin!

BITLIS - Dis koruma günleri dolayisiyla Bitlis'in Tatvan ilçesinde 'Agiz ve Dis Sagligi' konulu konferans verildi.

Tastan, düzenli olarak firça ile temizlenmeyen dislerin çesitli hastaliklara davetiye çikardigini, dilin ise koku yaptigina dikkat çekti.
Dis firçalamadigindan dolayi 0- 6 yasa grubu çocuklarin dislerinde yüzde 83, 30-44 yas grubu olgunlarda ise yüzde 98 oraninda dis çürümelerin meydana geldigini söyleyen Dis Doktoru Perver Tastan, Türkiye’de dislerde görülen hastalik sayisinin birçok Avrupa ülkesini geride biraktigini ifade etti. Diste olusan herhangi bir hastaligin insan vücudu için birçok çesit hastaliga davetiye çikardigini vurgulayan Tastan, “Dislerimizde görülen herhangi bir hastalik ve firçalanmayan dislerde vücudumuza sinüzit, bademcik iltihabi, romatizma, kemik erimesi, solunum sistemleri, kalp ve sindirim sistemleri hastaliklarina davetiye çikartmis oluyoruz.” dedi.

Sinevizyon esliginde ögrencilere saglikli bir dis ve meydana gelen dis hastaliklarinda uygulanan tedavi yöntemleri hakkinda bilgi veren Tastan, disleri temizlerken ayakkabi firçalar gibi firçalamanin dogru olmadigini ve disin firçalanmasi degil de disi temizleme ifadesinin daha dogru oldugunu söyledi. Tastan, “Disleri muhakkak masaj yöntemiyle temizlemeli. Masajla birlikte disler arasinda çikan mikroplari yok etmek için dis temizleme esnasinda firçamizi ve agzimizi birkaç kez yikamaliyiz. Agizda meydana gelen pis koku ise disler güzel bir sekilde temizlenmediginden kaynaklaniyor. Dislerimizi temizledigimizde dilimizi de temizlemeyi unutmayalim. Çünkü dislerimizi temizledigimizde hali görevi üstlenen dilimize yapisan mikroplar hem koku yapiyor hem de birçok hastaliga neden oluyor. Onun için dis firçamizla dilimizde temizlemeyi ihmal etmeyelim.” diye konustu. Programdan sonra Colgate tarafindan gönderilen dis sagligi ile ilgili anket formlari ve dis macunu ögrencilere dagitildi.