Dişlerinizi yanlış fırçalıyorsunuz

Diş eti hastalıklarının yarısı yanlış fırçalamaktan kaynaklanıyor.

20 yıllık diş hekimi Yavaşlar, diş etinin aşağı çekilerek büzülmesi, sallanan dişlerin hizasının bozulması ve ısırmadaki değişikliklerin dişeti hastalıkları olduğunu ve bunların fırçalarken tahriş edilmelerinden kaynaklandığını belirtti.
Dt. Yavaşlar, dişeti hastalıklarının en sık görünen belirtisinin, özellikle fırçalama ve diş aralarının temizliği sırasında kolayca kanayan, şişmiş diş etleri, kötü kokan nefes, iltihap ya da diş etinin aşağı çekilerek büzülmesi olduğunu belirterek, dişi koruyayım derken dişeti hastalığına sebep olunmaması gerektiğini kaydetti.

Diş fırçasının bir kısmının diş etinde diğer kısmının ise dişin üzerinde olması gerektiğini ve fırçalarken de oval hareketlerle yapılması gerektiğini vurgulayan Yavaşlar, “Sert fırçanın dişleri daha iyi temizleyeceğine inanılarak dişetleri fırçalarken tahrip ediliyor. Sert diş fırçası dişleri tahrip eder, dişetlerini hırpalar, diş etlerinin kanamasına, çekilmesine ve dişin dişetiyle birleştiği noktalarda çürüklere neden olur. Bu da ileride dişlerde sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet oluşur. Diş eti hastalıklarının yüzde 50’den fazlasının yanlış fırçalamaktan kaynaklandığını tespit ettim.” dedi.

Vatandaşların genelde dişin önemini dişi ağrıdıktan sonra dişçi koltuğuna oturduktan sonra hatırladığının altını çizen Alâattin Yavaşlar, diş ağrımaya başlamadan önce en az 6 ayda bir diş hekimine gidilmesini tavsiye etti. Yavaşlar, ağrımaya başlayan dişle gelen hastanın karşısında diş hekiminin fazla seçeneği kalmadığına dikkat çekti. Dişlerin insanın sahip olduğu en değerli organlarından biri olduğunu belirten Yavaşlar diş çürümesinin yemek sonrasında dişler üzerine veya aralarında yapışmış gıdalardaki bakterilerin 24 saatten fazla kalması halinde asitleri ve bazı enzimlerin dişleri çürüttüğünü belirtti.

Diş ve ağız sağlığını korumanın, tedaviden çok daha kolay ve masrafsız olduğunu anlatan Yavaşlar, çürüklerde ve hastalıklarda ilk dişin çok önemli olduğunu, mümkün olduğunca dişi tedavi ederek kurtarılmaya çalışmasını tavsiye etti. Yavaşlar, “Herhangi bir sebeple çekilen dişten sonra diğer dişlerin çürümesi ve dengesinin bozulması daha çabuk olur. Çekilen dişin karşısındaki dişin büyümesi ve diğer dişlerin dengesi bozulması bu ilk dişe bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

Yavaşlar dişlerin daha güçlü olabilmesi için lifli gıdalar olan elma, havuç, armut ve ayva gibi meyveleri ısırarak yenilmesini de tavsiye etti.