‘Diyabet böbrek hastalığını tetikliyor’

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Kösekli, diyaliz makinesine bağlı hastaların yarısının diyabet (şeker) sebebiyle böbreklerini yitirdiğini açıkladı.

Diyabet hastaları için böbrek yetmezliğinin sinsi bir tehlike olduğunu kaydeden Dr. Kösekli, “En çok böbrek yetmezliği yapan hastalık diyabettir. Kan şekerinin hedeflenen değerlerde tutulamaması sebebiyle yıllar içinde böbreğin süzme fonksiyonları kademeli olarak azalır. Yetmezliğin ilk göstergelerinden biri, böbreklerin büyümeye başlamasıdır. Daha sonraki aşamalarda idrarda gizli albümin kaçağı başlar. Bunu takip eden dönemde ise böbreklerden albümin kaçağı bariz hale gelir.” dedi.

Şeker hastasında her şey normal görünse bile 6 aylık aralarla idrarda mikroalbümin tetkiki yapılması gerektiğini vurgulayan Kösekli, “Mikroalbümin tahlili pozitif çıkan hastalarda, hekim tavsiyesi doğrultusunda tedavisini gözden geçirip daha sıkı kan şekeri düzeni sağlanmalıdır. Aksi takdirde diyalize giden süreci durdurmak mümkün olmayabilir.” diye konuştu.

Diyabetli hastaların sayısının gün geçtikçe artmasının diyaliz merkezlerini de arttırdığını belirten Kösekli, “Günümüzde neredeyse alışveriş merkezlerinin servis araçları kadar diyaliz merkezlerinin servis araçlarını da görür hale geldik. Bunun sebebi, böbrek hastalarının sayısının dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de artmasıdır.” şeklinde konuştu.