Diyabet eğitim stantı açıldı

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla Siirt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Güres Caddesi'nde stant açıldı.

14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla Siirt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Güres Caddesi’nde stant açıldı.

Endokrin Uzmanı Özlem Turhan İyidir, Diyabet (şeker) hastalığı konusunda halkı bilgilendirdiklerini belirterek, “Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği olarak halkımızı diyabet konusunda bilgilendiriyoruz. Diyabet; kişinin yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaması ve kan şekerinin yükselmesidir. Kontrol altına alınmadığı takdirde kalp damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, sinir hasarı gibi pek çok hastalığa yol açmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre dünyada 285 milyonun üzerinde diyabet hastası bulunmaktadır. Eğer önlem alınamazsa bu rakamın 2030 yılında yaklaşık 450 milyon civarında olacağı öngörülmektedir. Şişmanlık ve yanlış beslenme insülinin istenen etkiyi göstermesini engeller ve kan şekeri yükselir” dedi.

Açılan stantta parmaktan şeker ölçümü yapıldı. Şekeri yüksek çıkan hastalar sağlık kuruluşlarına yönlendirildi.