Diyabetli hastalarda depresyon daha sık görülüyor

Depresyonun, diyabetli hastalarda diğer insanlara oranla daha sık görüldüğü belirtildi.

Araştırmalarda klinik depresyonun, diyabetli hastalarda diğer insan gruplarına oranla daha sık görüldüğünün ortaya çıktığını söyleyen Dr. Kösem, “Diyabette görülen psikolojik problemlerin, diyabete uyum sağlama kadar sık görülmese de yol açtığı sıkıntılar, diyabetin etkilenmesi açısından ciddi şekilde ele alınmalıdır.” dedi.
Diyabetle ilgili psikolojik rahatsızlıkları değinen Kösem, “Diyabetik hastada davranış, duygu, zihin ve insanlar arası ilişkilere dönük tepkiler gelişir. Bu psikososyal tepkiler hasta, aile ve hekim için yeni güçlüklere yol açabilir. Hastalığın algılanması ve hastanın yaşam alanlarına etkisine bağlı olarak da ciddi ruhi tepkiler (depresyon) gelişebilir. Yeme zorlukları ortaya çıkabilir. Diyabetin tedavi ve izlenmesini aksatır, uyumu bozar. İnkar, kızgınlık gibi tepkiler ve patolojik savunmalar hastalığın tedavi ve uyumunu güçleştirir.” diye konuştu.
Figen Kösem, uyku probleminin, gün boyu süren kendini hüzünlü hissetmenin, kilo kaybı veya alımının, günlük aktivitelerde azalma ve zevk almama gibi durumların en az beşinin iki hafta boyunca sürmesinin depresyon belirtisi olduğunu kaydetti.