Diyanet Isleri Baskani Bardakoglu’dan sert tepki

ANKARA - Diyanet Isleri Baskani Ali Bardakoglu; Malatya Çocuk Yuvasi'nda yasanan olaylari ima ederek, insanlara salt formel bilgilerin verilmesinin yeterli olmadigini, bunun yani sira irfan ve vicdan egitiminin de verilmesi gerektigini vurguladi.

Böylece gönlümüzü inciten örneklerin azalacagina inaniyorum” diye konustu.

Diyanet Isleri Baskani Ali Bardakoglu; Kocatepe Camii Konferans Salonu’nda ‘Türkiye de Çocuk Yayinciligi’ basligi ile düzenlenen 3. Dini Yayinlar Kongresi’nin açilisina katildi.

Burada bir konusma yapan Bardakoglu, çocuklara gösterilecek özen ve sefkatin insanligin gelecegini insaa eden en önemli adim oldugunu belirtti. Günümüzde insanlara salt bilgi vererek egitmenin yetersiz olduguna dikkat çeken Bardakoglu, “Insanlara irfan, vicdan egitimi de vermemiz gerekiyor” diye konustu. Sadece formel dini bilginin de yetersiz kaldigina isaret eden Bardakoglu, ihsan egitimin de gerekli oldugunu aktardi. Bardakoglu, böyle bir egitimin verilmesi ile toplumun her kesminin kucaklanabilecegini kaydederek, “Böylece çocuklarin bize emanet birakildigini fark edelim” ifadesini kullandi. Bardakoglu, “Bu sayede gönlümüzü inciten olumsuz örneklerin azalacagini düsünüyorum” diyerek devam etti.

Kongrenin açilisinda bir konusmada Diyanet Isleri Baskan Yardimcisi Doç. Dr. Mehmet Görmez yapti. Görmez, çocuk yayinlarinin ayni zamanda gelismislik düzeyinin göstergesi oldugunu dile getirdi. Modern dünyada çocuk yayinciliginin dev bir sektör oldugunu anlatan Görmez, Türkiye’de ise bu sektörün fazlasiyla ihmal edildigini söyledi. Görmez, Türkiye’nin çocuk yayinciligi alaninda çesiti ve türü açisindan dünyanin gerisinde oldugunu ifade etti.