Diyanet Isleri’nden Bayram Mesaji

Allah’in müminlere özel olarak tahsis ettigi bu kutlu zaman diliminin, gündelik hayatin tekdüzeliginden siyrilarak bireysel ve toplumsal bilinç düzeyine erisilmesi, dindarligin sorumlulugunun yeniden düsünülmesi için bir firsat oldugunu vurgulayan Bardakoglu, “Bu sorumluluk, öncelikle bir insan olma bilinciyle akil ve duygu bütünlügünde kendimize, aile efradimiza, yakinlarimiza, komsularimiza, ülkemize, diger uluslara ve bütün insanliga ve en önemlisi de Allah’a karsi olan sorumlulugumuzun bir ifadesidir. Iste bu sorumluluk ve suur halinin eristigi düzey ancak bayram olarak ifade edilebilir ve bayram sevinci olabilir ki bu sevinç, neseyle hüznün, hasretle vuslatin, varlikla yoklugun, pismanlikla sekinetin iç içe yasandigi bir sevinçtir. Neseliyiz, çünkü insan olmanin en yüksek bilinç düzeyini, Allah’a yakin olmanin en içten sicakligini ve hazzini yasiyoruz. Hüzünlüyüz, bu zaman diliminin bize yeniden hatirlattigi sorumluluklarimizi bihakkin yerine getirip getirmedigimizin muhasebesi altinda adeta eriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ali Bardakoglu, çevremizde boynu bükük öksüzler, mutsuz, umutsuz ve sahipsiz insanlar, dogal felaketler sonucu evlerini, yurtlarini, yakinlarini kaybeden ve çevresinden yeterince destek alamayan ülke ve bölgeler oldugunu ifade ederek, bu nedenle bayram sevinçiyle birlikte buruk bir mahçubiyet içinde olduklarini kaydetti. Bardakkoglu, “Evrensel bir dinin mensuplari olarak evrensel bir bakis açisiyla, yeryüzündeki sosyal ve iktisadî dengesizliklerin, çikar kavgalarinin ve insan eliyle üretilen felaketlerin, gözyasi ve acilarin hala devam ettigini görmenin, insanlarin birbirini yok etmek için yaptiklari yatirimin, birbirlerine yardimci ve destek olmak için yapilan yatirimlarla kiyaslanamayacak boyutta olmasinin mahcubiyetini yasiyoruz” dedi.

Diyanet Isleri Baskani Ali Bardakoglu, mesajinda su görüslere yer verdi: “Bayram, düsünen ve aklini kullananlar için kendini bilmenin ve bulmanin, insani ve insanligi sahiplenmenin ve sorgulamanin sorumlulugunu, birbirimizi kucaklamanin, öksüzleri sevindirmenin, yoksullarin barindirmanin, yakinlarimizdan baslayarak darginlari baristirmanin ve sonuçta birbirimizin gönlüne girmenin sevincini yasamaktir. Bu bayram, yarinlara daha bir umutla bakarken bir dahaki Ramazanda ve Ramazan bayraminda bütün bu düsüncelerimizi muhasebe etmek üzere bulusmak umuduyla bir birimize verdigimiz söz ve randevu günüdür. Cenab-i Haktan daha nice saglikli, mutlu ve umutlu bayramlara kavusma temennisiyle Ramazan bayraminizi en içten dileklerimle tebrik

eder bayramin ulusumuz, Islam alemi ve bütün insanlik için hayirla vesile olmasini niyaz ederim.”