Diyanet ‘Namazda cebin çalması engellensin’ diyor

Telekomünikasyon Kurumu'nun camilerdeki sinyal bozucuları kaldırtmasına Diyanet'ten cevap geldi.

Din İşleri Yüksek Kurulu “İbadete hazırlanan kişi telefonunu kapatmalı” diye yorum yaptı..

GSM operatörlerinin, camilere yerleştirilen cep telefonu sinyalini engelleyen cihazlar için mahkemeye gitmesi müftülüğün cihazları sökme kararı almasının ardından başlayan tartışmaya Diyanet de katıldı. Bu cihazların haberleşme hürriyetini kısıtladıkları gerekçesiyle sökülmesine tepki gösteren Diyanet, aylık dergisinde bu konudaki eleştirilere yanıt verdi. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bahattin Akbaş tarafından kaleme alınan yazıda, camilerde çalan cep telefonlarını engellemek için çeşitli yollara başvurulduğu, ancak başarı elde edilemediği belirtilerek şöyle dendi:

KİŞİ İBADETE GELMELİ

“Camiye ibadete gelen insanların kendilerini ibadet huzurundan alıkoyacak şeyleri terk etmeleri gerekir. Bu itibarla ruh ve beden olarak ibadete kendini hazırlaması gereken kişi cep telefonunu da kapalı bulundurmalı ve öylece ibadete yönelmelidir. Kişi ibadete geldiğini bilmeli, kendisini ve etrafındaki insanları bu manevi iklimden, ibadet huzurundan alıkoyacak davranışlardan kaçınmalıdır. Din; mabede temiz olarak gelmeyi, çevresindekileri rahatsız edici bir hal üzere bulunmamayı öngörmüştür. Cep telefonunun çalması da ibadet huzurunu engelleyici bir durumdur. Gerek fert gerekse toplum olarak bir bilinçlenme süreci gerekir. Bu bilincin yerleşmesiyle birlikte cami kapılarına koca koca yazılar yazılmasına, trafik işareti gibi levhalar asılmasına veya bizzat görevlilerin sesli uyarılarda bulunmalarına da mahal verilmemiş olur.”

ANAYASAYA AYKIRI

Camilerde ibadet sırasında çalan cep telefonlarına karşı bugüne kadar çeşitli yollar denendi. Bazı camilere cep telefonu sinyallerini bozan frekans karıştırıcı cihazlar konuldu. GSM operatörleri ve bazı vatandaşlar, camilerdeki sinyal karıştıran cihazlarıyla telefon görüşmelerini engellediği gerekçesiyle İstanbul Müftülüğü’nü mahkemeye verdi. Bunun üzerine müftülük, şikâyet konusu olan camilerden cihazların söküldüğünü belirtti. Telekomünikasyon Kurumu da anayasanın 22’nci maddesinde yer alan haberleşme hürriyetini kısıtladığı için cihazların bir an önce sökülmesini istedi.

İmamlar para cezası veriyor
* Sakarya Şerefiye Camisi İmamı Mustafa Kırlı, namaz sırasında cep telefonu çalan cemaate 5 YTL para cezası uyguladı.

* Aksaray’da bulunan 800 yıllık Ulu Cami’ye cep telefonlarını engelleyen cihaz takıldı ancak daha sonra mahkeme kararıyla çıkarıldı.

* Muş Müftüsü Ali Melek, namaz sırasında cep telefonu çalanlara imamların 10 YTL para cezası keseceğini söyledi.

* Erzurum’da Gürcükapı ve Solakzade Camisi cemaati aralarında topladıkları paralarla sinyal bozucu cihaz alarak camiye yerleştirdi.

SABAH