Diyanet’ten fetva: ‘Haşhaşi’ diyene dava açın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hizmet Hareketi ve Fethullah Gülen Hocaefendi'ye yönelik sarf ettiği 'paralel' ve 'haşhaşi' söylemleriyle ilgili Diyanet fetva verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi ve Fethullah Gülen Hocaefendi’ye yönelik sarf ettiği ‘paralel’ ve ‘haşhaşi’ söylemleriyle ilgili Diyanet fetva verdi.

Müspethareket.com’un haberine göre; Başbakan’ın Hizmet’e yönelik ağır sözleri İstanbul Müftülüğü Alo Fetva hattına soruldu. Fetva hattındaki görevliye şu soru yöneltildi: “Bazıları ‘haşhaşi’ gibi kelimeler üzerinden başkalarına laf atıyor. Bunlar için neler denilmesi gerekir? Yine onları uyarabilecek ayet ve hadis var mı? Bir de bu sözlerin muhatapları ne yapmalı?”

Görevli memur ise şu cevabı verdi: “İnsanlar bir birlerini kötü lakaplarla anmamalı. Ardından Hucurat Suresi 11. Ayeti hatırlattı; Ey iman edenler! Birbirinizi karalamayın. Birbirinize kötü lakaplar takmayın.”

Yetkili, saldırılar sürerse de mağdurun önünde iki seçenek bulunduğu belirterek, “Birincisi hukuk yoluyla hakkını aramak. İkincisi halini Allah’a (cc) havale etmek.”
CİHAN