Diyanet TV kurulmalıdır!

Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet yıldız, Diyanet Başkanlığı'nda yapısal ve zihinsel değişikliklerin yapılması gerektiğini savundu.

Sendikasının Kayseri şubesinin 2. Olağan Genel Kurulu’na katılan Ahmet Yıldız, burada konuşma yaptı. Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapısal ve en önemlisi de zihinsel anlamda değişikliklere gitmesi gerektiğini belirterek, yeni Türk Ceza Kanunu’nun 219. maddesinin değişmesini istedi. 1924 yılının şartlarına göre oluşturulan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın günümüz şartlarına uygun olarak yeniden yapılandırılmasını isteyen Yıldız, “O günün şartlarına uygun olarak kılık kıyafetler belirlenmiştir. Onları giyemezsiniz. Bu konuda yapılan değişiklikle günümüz şartlarına uygun kıyafetler belirlendi. Ancak birçok konuda halen Diyanet geride kalmıştır. Halkımızın bile gerisinde kalmıştır. Diyanet, her konuda halkın önünde olmalıdır ki, halkı bilinçlendirip, aydınlatmalıdır. Bugün birçok televizyonumuz bu konuda programlar yaparak Diyanet’in eksikliğini tamamlamaktadır. Oysa, Diyanet TV bir an önce kurulmalı ve buradan halkımıza yönelik eğitimler verilmeli, aydınlatılmalıdır. Diyanet, yapılan araştırmalarda insanlarımızı aydınlatamadığı düşüncesi yüzde 73’leri bulmuştur” dedi.

TCK’nın 219. maddesinde din görevlilerinin hükümet icraatlarını eleştirmesinin cezasının 3 yıl hapisten başladığını hatırlatarak, “Bu madenin değişikliği için Sayın Başbakan’a kadar gittik. Tabii o bizim bu durumumuzu anlayışla karşıladı. Değişiklik konusunda sözünü aldık. Biz camide siyaset yapılarak hükümetin icraatlarının eleştirilmesine karşıyız. Ama siyasi bir ortama girilip çıkılmasından dolayı da sorun yaşanmasını istemiyoruz. Tabii ki doktoru, öğretmeni nasıl ki siyasi düşüncelerini söylüyorsa imamlar da söylemelidir” diye konuştu.

İsrail’in Filistin halkına yönelik yaptığı saldırıları ve bu saldırılara destek verenleri kınadığını açıklayan Yıldız, Kur’an kurslarına gideceklerde yaş sınırının 12 olarak tutulmasını da eleştirdi. “Hiçbir ülkede ibadethaneye gitmede yaş sınırı yoktur. Gidin Almanya’ya, gidin Fransa’ya böyle bir uygulama ile karşılaşamazsınız. Bir insanın dini ile ilgili bilgileri öğrenmesi engellemek, ayıptır, günahtır. Din ve vicdan özgürlüğü Anayasa’da belirtilmektedir. Ama belirtmek yetmiyor, çocuklarımızın dinlerini öğrenmesi engellenmemelidir” şeklinde konuşan Yıldız, konuşmasının sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın özerkleşmesini istedi.