Diyanet uyardı!

Diyanet, dondurulan yumurta, sperm ve embriyonun eşler dışında kullanımının sosyal felakete yol açacağı uyarısında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı; sperm bankasına sperm vermenin sperm almanın, yumurta bankasına yumurta vermenin yumurta almanın, embriyo bankasına embriyo vermenin embriyo almanın; nikahlı eşler arasındaki alış-veriş hariç, sonuçları çok yaygın sosyal felaket doğurabileceğini bildirdi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem; Diyanet Dergisi’nin son sayısında tıp dünyasındaki yeni uygulamaları İslam dinine uygunluğu açısından değerlendirdi. Yeprem, tıbbi gereklilik ve zaruretler sebebiyle, kadınların ileride iyileşmeleri durumunda yine kendilerine verilecekse, yumurtaları veya yumurtalık dokularının alınıp dondurularak saklanmasının dini açıdan bir sakınca teşkil etmeyeceğini belirtti. Bu yumurtaların veya dokuların başka kadınlara nakledilmesinin uygun olmayacağını kaydeden Yeprem, “Yumurta, annenin birtakım kişisel özelliklerini, genetik şifresini taşır. Yumurta hücresi bir kadından diğerine aktarıldığında, bütün özellikleri, sahip olduğu hukuki haklarıyla birlikte aktarılmış olmaktadır. Böylece bu nakil işlemi potansiyel olarak ileride ortaya çıkabilecek dini, hukuki, sosyal ve psikolojik birçok problemi de beraberinde getirecektir” diye konuştu.

Yeprem, nikah birliği içinde materyalleri eşlerden temin edilerek döllendirilmiş embriyoların dondurularak saklanması ve bunların yine aynı aileye nikah birlikteliği içinde kullandırılmasında sakınca bulunmadığını kaydetti. Yeprem, “Nikah birliği dışındaki bir başka aile tarafından bu embriyonun kullanılması veya geçici olarak bir başka kadında doğumun gerçekleştirilmesi İslam dini tarafından olumlu görülmemektedir” dedi. Yeprem, dondurulmuş embriyoların veya dondurulmuş spermlerin, erkek eşin vefatı halinde veya boşanması durumunda dinin öngördüğü bekleme süresi içinde bizzat hayatta olan kadın eş tarafından kullanılmasının sakıncalı olmadığını söyledi.

Saim Yeprem, spermlerin dondurularak bankaya konması yöntemine de ileride erkeğin kendi nikahlı eşinin rahmine tüp bebek yöntemiyle yerleştirilip gebe kalmasını sağlamak amacıyla kullanılması şartıyla, zaruret halinde başvurulabileceğini bildirdi.

Yeprem şöyle devam etti: “Böyle yapılmayıp, bankada toplanan spermler, daha sonra talepte bulunacak olan diğer kadınlara verilecekse doğru değildir. Çünkü bu işlem çocuğun nesebinin sahih olmaması gibi, nesep karışıklığı sonucunu doğuracaktır”