Diyanet’e kadro müjdesi

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı, 6 saat 15 dakika sürdü.

Toplantı sonrası Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı.

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında Diyanet teşkilatına ilişkin yasa tasarısının ele alındığını belirterek, tasarıyla ”vaiz”, ”uzman vaiz” ve ”baş vaiz”, imam hatipler için de ”imam hatip”, ”uzman imam hatip”, ”baş imam hatip” olarak kariyer basamaklarının belirleneceğini bildirdi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Diyanet İşleri Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısının ele alındığını söyledi.

Din hizmetleri konusunda ihtiyaçlar da dikkate alınarak yeni bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Çiçek, tasarının bunu içerdiğini bildirdi.

Türkiye genelindeki camilerin hemen hemen tümünün vatandaşlar tarafından yaptırıldığını, cami yapımında devletin bir katkısı olmadığını belirten Çiçek, ancak camilerin altında bulunan ve vakıflar tarafından işletilen müştemilatların yönetimi konusunda yeni düzenlemeler yapılacağını kaydetti.

-UZMAN İMAM, BAŞ İMAM…-

Din hizmetleri sürdürülürken bu hizmetleri yürütenler için de kariyer ve kadro düzenlemesi yapılması gerektiğine işaret eden Çiçek, bugün vaizlik hizmeti yapana vaiz dendiğini, Kocatepe Camii’ndeki vaiz ile küçük bir köydeki cami vaizinin aynı kariyerde değerlendirilmesinin doğru olmayacağını ifade etti.

Bu konuda bir kademelendirmeye gitmek gerektiğini vurgulayan Çiçek, tasarıyla ”vaiz”, ”uzman vaiz” ve ”baş vaiz” olarak kariyer basamakları belirleneceğini anlattı. İmam hatipler için de aynı uygulamanın yapılacağını söyleyen Çiçek, ”imam hatip”, ”uzman imam hatip”, ”baş imam hatip” gibi düzenlemeler yapılacağını bildirdi.

-17 YENİ ÜNİVERSİTE-

Bakan Çiçek, Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman’ı kapsayan 17 ile yeni üniversite kurulmasıyla ilgili çalışmanın geçen hafta Başbakanlığa sunulduğunu anımsatarak, çalışmanın tamamlandığını, kanun tasarısının bugün imzaya açıldığını ve bu hafta içinde TBMM’ye gönderileceğini kaydetti.

-”e-KONSOLOSLUK” DÖNEMİ-

Çiçek, toplantıda ayrıca yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren ”e-Konsolosluk” hizmetleriyle ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın sunum yaptığını söyledi.

Yurt dışında 5 milyon Türk vatandaşının yaşadığını belirten Çiçek, bu vatandaşların, doğum, evlilik gibi özel hukuktan kaynaklanan birçok işlemi konsolosluğa giderek veya Türkiye’ye gelerek yaptırmak zorunda kaldıklarını anımsattı.

Bilgisayar ve internet çağında bu tür işlemlerin internet üzerinden yapılmasının mümkün olduğunu belirten Çiçek, Dışişleri Bakanlığı’nın ABD ve Avrupa ülkelerinde yeni sistemi denediğini ve olumlu sonuçlar elde ettiğini kaydetti.

Bu hizmetin sürdürülebilmesi için gerekli alt yapının hazırlandığını ifade eden Çiçek, yeni sistemle yurt dışında yaşayan vatandaşlardan 4.8 milyonuna, yani yüzde 96’sına bu kanalla hizmet verilebileceğini bildirdi.

Vatandaşların, internet üzerinden başvuru yapmak suretiyle gerekli işlemleri yapacaklarını kaydeden Çiçek, işlemlerle ilgili ödemelerin de kredi kartıyla yapılabileceğini söyledi. Çiçek, ”Eskiden 6-8 hafta süren işlemler bundan böyle 10-15 dakika içinde yapılabilecektir” dedi.