‘Diyanetin görüşü benim de görüşüdür’

Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Aydın, gazetelerde yeralan Cüneyt Zapsu'nun eşi Beyza Zapsu'nun da aralarında bulunduğu bazı başı açık kadınların Cuma namazı kılması olayı ile ilgili Diyanet ile aynı görüşte olduğunu söyledi.

Diyanet’in bu konudaki görüşünün kendi görüşü de olduğunu vurgulayan Bakan Aydın, “Bu işe Kuran’dan başlayan ve tarihin seyri içinde açılımından yola çıkan çok geniş kapsamlı bir düşünce ufku içinde bakmak lazım. Dini konular genellikle aynı zamanda kültürel ve tarihi konulardır. Bu bağlamda değerlendirmek lazım” dedi.
Bakan Mehmet Aydın, vefat eden Kosova Hükümeti Başkanı İbrahim Rugova’nın cenaze törenine katılmak üzere Piriştina’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda, erkeklerle birlikte başı açık şekilde namaz kılan kadınlar konusundaki tartışmaları değerlendirdi. Ameli hayatı etkileyen pratiğe yönelik uygulamalar hakkında bir felsefe hocası ve siyasetçi olarak genellikle konuşmadığına işaret eden Aydın, bu konuları Diyanet İşleri Başkanlığı’na havale ettiğini söyledi. Aydın, “Diyanet bu konuda zaten bir açıklama yapmıştır. Ben konuyu Atina’da düzenlenen Güney Avrupa ülkeleri Dışişleri bakanları toplantısından dönerken öğrendim. Uçakta okuduğum gazetelerde konunun geniş şekilde tartışıldığını gördüm. Hatta bazı basın yayın organlarında benim adıma da bir takım atıflarda bulunulmuş. Şimdi cenaze töreni için ben Piriştina’ya Diyanet İşleri Başkanımız da Makedonya’daki bir proğrama gitmek üzere burada. Bana tartışma konusu hakkında özet bir bilgi verdi. Açıkça ifade edeyim. Ben bugüne kadar dini ameli konulara siyasetten önce de hiç girmezdim, caiz de değildir. Bu konulara benim hele şimdi bir politikacı olarak girmem hiç doğru olmaz. Ama Diyanetten sorumlu devlet bakanıyım. Diyanetimizin o konudaki görüşü benim de görüşümdür. Dolayısıyla diyanet işleri başkanlığımız bir değerlendirme yapmıştır” diye konuştu.

“Yeterli bilgiye sahip olmak lazım”

Bu gibi dini konularda değerlendirme yapmak için yeterli bilgiye sahip olmak gerektiğine dikket çeken Aydın, şöyle konuştu: “Bu işe Kuran’dan başlayan ve tarihin seyri içinde açılımından yola çıkan çok geniş kapsamlı bir düşünce ufku içinde bakmak lazım. Dini konular genellikle aynı zamanda kültürel ve tarihi konulardır. Bu bağlamda değerlendirmek lazım. Ben şahsen Diyanet İşleri Başkanlığımızın o konudaki görüşünün doğru olduğuna inanıyorum. Bir inanmış kişi, politikacı olarak dediğim gibi, hükümet olarak din ve vicdan özgürlüğü konusunda laik sistemin gerektirdiği her inceliğe dikkat eder bir durumdayız. Diyanetimiz de zaten öyledir. Ama ibadetle, dini uygulamalarla ilgili bir farklılık varsa bu farklılığı değerlendirmek Diyanetin görevidir. Diyanet o türden bir ibadet anlayışının bugüne kadar uygulana gelen İslami çerçeve içinde doğru olmadığı kanaatindedir. Benim kanaatimce, bir vatandaş olarak söylüyorum, Diyanetin değerlendirmesi doğrudur diye düşünüyorum.”

İbrahim Rugova’nın büyük bir kayıp olduğunu anlatan Devlet Bakanı Aydın, Balkanlar’ın önemli bir lideri, Dünyanın da bir barış adamını kaybettiğini ifade ederek, kendisine Allah’tan rahmet diledi.