Diyanet’in sitesinde çocuklar için çizgi film

Diyanet İşleri Başkanlığı, çocuklarda sevgi, erdem ve iyilik kavramlarını geliştirmek amacıyla internet sitesinde ‘Hüzün Gezegeni’ ve ‘Emre’ adlı çizgi filmleri yayınlamaya başladı.

Dergiler, kitaplar ve çocuk yayınlarının yanı sıra görsel yayınlardan da faydalanmak istediklerini kaydeden Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bugüne kadar arşivinde biriken görsel yayınları, toplumun tüm kesimleriyle paylaşmak istedik.’’ dedi. Anadolu’daki bütün yerel televizyonlara, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın arşivinden yararlanma imkanı verdiklerini kaydeden Görmez, iftar, sahur, kandil ve çocuk programları başta olmak üzere bugüne kadar hazırlanan programları, bu televizyonların kullanımına açtıklarını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan iki çizgi film de http://www.diyanet.gov.tr adresinden izlenebiliyor. ‘Emre’ 8 bölümlük çizgi film. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarında geçen çizgi filmde, Emre adlı bir çocuğun hacca giderken başından geçen olaylar ve sonrasında Kâbe’ye varışı anlatılıyor. Her bölümde, çocuklarda erdem ve iyilik duygusunu geliştirmeye yönelik bir konu işleniyor. “Hüzün Gezegeni’’ adlı tek bölümlük çizgi filmde ise çocuğun hayatında sevginin ne kadar önemli olduğu anlatılıyor.