Diyarbakır Baro Başkanı Elçi: Faili meçhuller zaman aşımına uğramasın

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, faili meçhul cinayetlerin zaman aşımına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu uyarısında bulundu.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, faili meçhul cinayetlerin zaman aşımına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu uyarısında bulundu.

Faili meçhul cinayet dosyalarının zaman aşımına uğramaması gerektiğini ifade eden Elçi, “Biz bu suçların aslında zaman aşımına uğramaması gerektiğini ve insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını düşünüyoruz. Buna ilişkin uluslararası hukuk standartları, yargı ve mahkemelerin yorumlar karşısında zaman aşımına uğramamaları gerekiyor.” diye konuştu.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde emekli Albay Cemal Temizöz’ün yargılandığı davanın öğleden sonraki duruşmasından önce, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Diyarbakır Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. Elçi, bölge baroları olarak mağdurların adalet mücadelesinde hukuki yardım sağlamaya devam edeceklerini ifade etti. 1990’lı yıllarda adli mekanizmanın işlememesi nedeniyle özellikle kamu görevlileri tarafından gözaltına alındıktan sonra kaybolanlara ve faili meçhul cinayetlere kurban giden şahıslara yönelik olarak etkili bir soruşturmanın yürütülmediğini kaydeden Elçi, “Tarafsız bir tutum sergilememeleri nedeniyle birçok cinayet ve gözaltında kayıp olayları uzun yıllar karanlıkta kaldı. Birçok olay adli kayıtlara yansımamıştır. Yansımışsa bile çok yanlış ve daha farklı bir şekilde tutanaklara alındı.” dedi.

Hala binlerce dosyanın zaman aşımına uğrama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Elçi, “Biz bu suçların aslında zaman aşımına uğramaması gerektiğini ve insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamına alınmasını düşünüyoruz. Buna ilişkin uluslararası hukuk standartları, yargı ve mahkemelerin yorumlar karşısında zaman aşımına uğramamaları gerekiyor. Bu suçların mağdurları adalet bekliyor. En azından 20 yıl sonra, adli mekanizma bugün artık adil ve etkili olsun. Bu olayın faillerini ortaya çıkarsın.” şeklinde konuştu.