Diyarbakır Belediye Başkanı’ndan Paskalya yemeği

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Yaşadığımız coğrafyada dinler kardeşçe yaşıyor" diyerek, bölgenin huzur ve barışı için herkesin inandığı dinde dua etmesini istedi.

Yemeğe bölgedeki Hıristiyan din temsilcileri, Diyarbakır Müftüsü Ali Maraşlıgil, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kadri Yıldırım ve İngiltere Chichester Piskoposu John Hind’in aralarında bulunduğu 34 kişi katıldı.

Yemeği 15 ile 25 Nisan tarihleri arasında Hıristiyanlar tarafından kutlanan Paskalya Bayramı nedeniyle düzenlediğini dile getiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, “Dini ve etnik kimliği ne olursa olsun bütün insanlar kardeştir” dedi.

Güneydoğu’da 3 dinin kardeşçe bir arada yaşadığına dikkat çeken Baydemir, “Bu coğrafyanın barışı için herkes inandığı dinde dua etsin” isteğinde bulundu.

Yemekte konuşan İngiltere Chichester Piskoposu John Hind de Hz. Nuh ile Hz İbrahim’in yaşadığı yerlerde iz sürmeye geldiklerini söyledi. Müslüman ve Hıristiyanların beraber yaşadığı bir ülkede oldukları için çok mutlu olduklarını dile getiren Hind, “Bütün insanlar kardeştir, dini ne olursa olsun. Hz. İbrahim’in yaptığı gibi bizde Müslüman kardeşlerimizle aynı sofrada yemek yediğimi için kendimizi çok mutlu hissediyoruz” diye konuştu.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Kadri Yıldırım ise, semavi dinlerinin amaçlarının insanların huzur içinde yaşamak olduğunun altını çizerek, “Kur’an-ı Kerim’de dinler arasında bir savaştan bahsedilmiyor. Ezilenler ile ezenler arasında bahsediliyor. Aslında yapmamız gereken, ezenlere karşı birlikte savaşmaktır. Din bunu gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.

Yemeğe sonradan katılan Diyarbakır Ali Maraşlıgil de, bütün semavi dinlerin kaynağının Allah olduğu gerçeğine dikkat çekti.

Semavi bütün dinlerinin isminin İslam olduğunu dile getiren Müftü Maraşlıgil şunları kaydetti: “Bütün dinlerin ismi İslamdır. Çünkü islam barış ve kardeşliktir. Biz Müslümanlara olarak bütün ehli kitap dostlarımıza hep böyle yaklaştık.”

BAYDEMİR: “TEMPO DERGİSİ BENİM KULLANMADIĞIM BİR CÜMLEYİ MANŞETE ÇEKMİŞ”

Konuşmaların ardından Baydemir, gazetecilerin sorularını cevapladı. Haftalık Tempo Dergisi’nin “Osman Baydemir: ‘Kürtlerle Türkler beraber yaşayamaz” hatırlatan gazetecilere Baydemir şu yanıtı verdi:

Bugün büyük bir talihsizlikle Tempo Dergisi’nin benimle ilgili röportajını okudum. Benim kullanmadığım bir cümleyi manşete çekmiş. Benim ağzımda kullanıldığı şekilde bir terim, bir fiil çıkmadı. Türk ve Kürt halkının bir arada yaşaması için çabalıyoruz. Kürt ve Türk halkının barışı için çalışıyoruz. Bir süreliğine basın demeç vermeyeceğim. Tempo Dergisi’ni protesto ediyorum.”

İngiltere Chichester Piskoposu John Hind, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir’e bir kitap hediye etti.