Diyarbakır doğalgaza 2 yıl sonra kavuşuyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır'ın 2008 yılında doğalgaza kavuşacağını söyledi.

İl Genel Meclis üyelerini tek tek dinleyen Başkan Baydemir, çalışmalara ilişkin soruları yanıtladı. Özellikle doğalgaz, sivil havaalanı ve spor alanlarına ilişkin sorulara yanıt veren Başkan Baydemir, “Doğalgazın Diyarbakır’a getirilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Temel hedefimiz 2008 yılında Diyarbakır’ın tamamını doğalgaza kavuşturmak. Biz bu konuda gerekli çalışmayı ve duyarlılığı gösteriyoruz” dedi.

Bütün İl Meclis üyelerinin siyasi parti ayrımı yapmaksızın herkesin kent için ‘daha çok ne yapabiliriz’in uğraşı içerisine girmelerini isteyen Baydemir, önümüzdeki dönem içinde bir çok alanda temeli atılacak projeleri açıkladı.

İl Genel Meclis üyelerinin performansından memnuniyetini dile getirirken, siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün meclis üyelerinin Diyarbakır için birlik içinde daha çok çaba göstermelerini istedi.

Bütün toplumsal dinamiklerle belirli periyotlarla bir araya geldiklerini de ifade eden Başkan Baydemir, “Kentimizin geleceğine dair, kentimizde yaşayan bütün insanlarımızın, hatta kentimize birkaç saatliğine de olsa gelen ve dünyanın başka bölgelerinden kentimizdeki kültürel, tarihi, doğal güzellikleri veya inanç merkezlerini görmek için gelen insanlara daha çağdaş bir yaşamı nasıl sunabiliriz sorusuna yanıt verebilmek için bir araya geliyoruz” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti sırasında kendisine sundukları rapor içinde sivil havaalanı talebinin olduğunu belirten Başkan Baydemir, bu konuda bir ilerleme katettiklerini ancak henüz somut bir adımın atılmadığına vurgu yaptı. Bunun için kent dinamiklerinin baskı göstermelerinin gerektiğini de ifade eden Başkan Baydemir, Diyarbakır’da hükümet kanadında yer alan 8 milletvekili ve bölgeden iki olduğunu hatırlattı.

Türkiye’de ilk defa İmar Master Planı ve Ulaşım Master Planı çalışmalarının paralel bir şekilde yapıldığını ifade eden Başkan Baydemir, bu her iki planlı çalışmasının bitiminden sonra kentteki çalışmalara ilişkin daha öngörülerin ortaya çıkarılabileceğinin altını çizdi.

Çocukların ve gençlerin kendilerin ifade edebileceği ve enerjilerini kullanabilecekleri spor tesislerinin de gerekliliğine işaret eden Başkan Baydemir, bunun için Köşkler Mahallesi’ndeki spor kompleksinin yanı sıra 5 ayrı mahallede de spor tesislerinin yapılacağını söyledi. Konuşmaların ardından sinevizyon eşliğinde yapılan çalışmalar gösterilirken, gelecek döneme ilişkin planlar Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç tarafından anlatıldı.

İl Genel Meclis Başkanı Kerem Durak bu toplantıyı düzenlediği için Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e teşekkür ederken, AK Parti İl Genel meclis üyesi Ali İnce, “AK Parti olarak 2 kırmızı çizgiye sahibiz. Birinci çizgimiz doğruya evet, ikincisi ise hizmette siyasal yaklaşımlara hayır” şeklinde konuştu.