Diyarbakır Emniyeti 40 kilo esrar ele geçirdi

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik ekipleri, 'Gün Işığı' ismini verdikleri operasyonla 40 kilo esrar maddesi ele geçirdi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, Diyarbakır’da süre gelen seri operasyonları neticesinde uyuşturucu madde temin etmekte sıkıntı yaşayan organizasyonların uyuşturucu maddeyi temin edebilmek için farklı yöntem ve şekiller geliştirmeye başladığını tespit etti. Bunun son örneği, yapılan ‘Gün Işığı’ operasyonunda görüldü.

Emniyet tarafından yapılan ‘Gün Işığı’ operasyonunda Diyarbakırlı M.M.O ve R.O isimli şahısların bir sınır ülkeden yabancı uyruklu E.O.G isimli şahıs vasıtasıyla temin ettikleri uyuşturucu maddeyi Van’dan getirdikleri ve bu uyuşturucu maddeyi Diyarbakır’a naklettikleri belirlendi.

Organizasyonun diğer elemanlarını da takibe alan emniyet ekipleri, yapılan çalışmalar sonucunda getirilen uyuşturucuyu Diyarbakır’da bulunan bir eve getirerek zulaladıkları tespit etti.

Uyuşturucu maddeyi saklayan M.E.C isimli şahsın evine yapılan operasyon sonucunda; toplam 39 adet koli ile bantlanmış paketler içerisinde daralı ağırlığı 40 kilogram gelen toz esrar maddesi ile 1 adet ruhsatsız tabanca ve tabancaya ait 6 adet dolu fişek ele geçirildi.

Uyuşturucu maddenin yakalanması ile birlikte takip altında bulunan organizasyonun diğer elemanlarıda ekipler tarafından, eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonlar sonucunda yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan F.O, Z.O, Ç.G, M.M.O, R.O ile yabancı uyruklu E.O.G isimli şahıslar “Toplu halde uluslararası uyuşturucu esrar maddesi ticareti yapmak, bu amaçla nakletmek ve bulundurmak- 6136 SKM.” suçlarından tamamlanan soruşturma neticesi adli mercilere sevk edildi.

Bu şahıslardan 5’i adli mercilerce tutuklanarak cezaevine konuldu. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün uyuşturucu tacirlerine karşı sürdürdüğü operasyonların aralıksız devam edeceği bildirildi.

Ayrıca Diyarbakır’da 2006 yılının ilk 3 aylık içerisinde uyuşturucu tacirlerine yönelik 50 operasyon düzenlendi. Yapılan bu operasyonlarda 127 kilo 344 gram esrar maddesi, 55 kilo 398 gram eroin maddesi, 110 gram kokain maddesi ile 58 adet sentetik uyuşturucu maddesi ele geçirildi.

Düzenlenen 50 operasyonda olaylarla ilgili olarak 67 şahıs yakalanırken, bu şahıslardan 21’inin tutuklanarak cezaevine konulduğu bildirildi.