Diyarbakir Kent Albümü hazirlanacak

DIYARBAKIR - Diyarbakir için 2006 yilinda Diyarbakir'i tanitici ve açiklamali kent albümünün hazirlanacagi bildirildi.

Büyüksehir Belediyesi Turizm Bürosu Sorumlusu Diren Sayili, kentin turizminin gelisimine iliskin Büyüksehir Belediyesi’nin 2005 yili içerisinde yapmis olduklari çalismalari anlatti. Sayili, Ingilizce ve Türkçe olarak bastirdiklari turistik cep haritasinin otel, acenta, müze ve ilgili kurumlara dagittiklarini, bu haritanin; Kürtçe, Zazaca, Süryanice ve Ermenice olarak da hazirlanacagini söyledi.

2005 yilinin basinda, Diyarbakir’daki turizmle ilgili birimlerle birlikte 2005 Emitt Turizm Fuari’na katildiklarini söyleyen Sayili, “Ayrica Akdeniz Belediyeler Fuari ve Konya Belediyeler Fuari’na katilarak burada kentimizi tanitici kitap ve CD’lerimizi dagittik” dedi. Kentin fotograf arsivini olusturduklarini belirten Sayili, bu ay içerisinde toplam 8 bin adet kentin tarihi ve kültürel dokusunu daha iyi tanitmak amaciyla afis ve posterlerin basilacagini bildirdi. 24-26 Kasim tarihleri arasinda düzenlenecek olan Uluslar arasi Islam Ülkeleri Turizm Fuari’na katilacaklarini kaydeden Sayili, sektör temsilcilerini bu fuara katilmaya davet etti.

Diren Sayili, Büyüksehir Belediyesi’nin 2006 yilinda hedefledigi çalismalari ise su sekilde siraladi: “Diyarbakir’i tanitici ve açiklamali kent albümünün hazirlanmasi. Diyarbakir’da öne çikan bazi yapilar için özel tanitim brosürünün hazirlanmasi. Turizm danisma bürolarinin kentin gerekli yerlerinde kurulmasi. Bu bürolarda Yeni Yasam Atölyesi’nin hazirlamis oldugu turistik süs esyalarinin satilmasi. ‘Alo Turizm’ hattinin kurulmasi. Tarihi mekanlara giden yollari gösteren isaret ve levhalarin yenilenmesi. Gazi Caddesi Projesi’nin hayata geçirilmesi. Ve Turizm Gelistirme Merkezi Projesi”

Baskan Vekili Ilhan Diken de, 2006 yilinda tarihi ve kültürel mirasin korunmasi için Saraykapi ve Mardinkapi’daki sur diplerinin temizligini tamamlayacaklarini bunun için Sur Belediyesi ile ortak çalistiklarini hatirlatti. Diken, ayrica Urfakapi, Ben u Sen ve Mardinkapi’daki surlarinin dis yüzünü Yenisehir Belediyesi ile ortak bir çalisma sonucunda yenileyeceklerini sözlerine ekledi.