Diyarbakır ‘Kutlu Doğum’un iklimine girdi

Diyarbakır'da 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri muhteşem bir etkinlikle başladı.

Geçen hafta şiddet ve terör olaylarıyla gerilen Diyarbakır Kutlu Doğum’un iklimine girmeye başladı. Diyarbakır’da 3 Mayıs Çarşamba günü kadar sürecek olan ‘Kutlu Doğum Haftası’ etkinlikleri Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Diyarbakır Şubesi’nin ‘Sevgi Peygamberi’ programıyla başladı.

Diyanet-Sen Şubesi’nin Kaplan Konferans Salonu’ndaki ‘Sevgi Peygamberi’ programı Diyarbakırlılar büyük ilgi gösterdi. 3 bin kişilik salona 5 bin üzerinde kişi girerken, yaklaşık bin kişi de programı dışardan izledi. ‘Sevgi Peygamberi’ programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve slayt gösterisiyle başladı.

Yedi Beyza Grubu’nun Kürtçe, Türkçe ve Arapça söylediği birbirinden güzel ilahilerle katılımcılar mest oldu.

Panelde konuşan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, İslam dünyasının yaşadığı kronik sıkıntıları hatırlatarak, sorunların Hz. Muhammed (SAV)’ın günlük hayatın pusulası haline getirilmesiyle çözülebileceğini söyledi.

“Peygamber sevgisi 4 duvarın dışına çıkarılmalı” diyen Prof. Dr. Çiçek, Peygamber sevgisinin zaman ve mekanla sınırlandırmanın yanlışlığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Onun evrensel sevgisine bugün her zamandan daha fazla muhtacız. Onu sahiplenmeli, yolunda yürümeliyiz. Sorunlarımızı onun önderliğinde çözmeliyiz. Onu daha fazla tanıma ve yaşamaya ihtiyacımız var. O insanlığın en mükemel önderi ve rehberidir.”

Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kadri Yıldırım da İslam Peygamberi Hz. Muhammed (SAV)’ın aynı zamanda barış ve kardeşlik peygaberi olduğunun altını çizdi.

Doç. Dr. Yıldırım, “Efendimizin hayatta kurduğu dengeyi iyi anlamalıyız. Yeri geldiğinde barış ve kardeşlik, yeri geldiğinde de merhabet ve savaş peygamberi olup, mazlum ve ezinlenleri zalimlerden kurtardı” diye konuştu.

Hz. Muhammed (SAV)’ın sevginin temel ölçütü olduğunu belirten DÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Tanrıverdi ise, Müslümanların birbirine değer vermesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Tanrıverdi, “Onlar her sözü dinler ama en güzeline tabi olurlar” ayetinin İslam’ın fikir ve düşünce hürriyetine verdiği önemi gösterdiğini anlatarak “Hak âlidir, ihlal etmeyin. Çünkü rehberiniz Hz. Muhammed (SAV) hiçbir zaman kul hakkını ihlal etmemiştir” sözlerini kaydetti.

‘KUTLU DOĞUM’ ETKİNLİKLERİ 3 MAYIS’A KADAR SÜRECEK

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyarbakır Müftülüğü ortaklaşa gerçekleştireceği Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini yarın Anadolu’nun ilk tarihî mabedi olan Ulucami’de akşam namazından sonra okunacak mevlid-i şerifle başlatacak. Müftülük ‘İnsanlığın Peygamberin rehberliğine ihtiyacı var’ konulu paneli merkezde ve 13 ilçede verecek.

Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşları Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle birçok program planladı. Bugün başlayan ve 3 Mayıs’a kadar sürecek programlarda Hz. Muhammed (SAV)’ın örnek hayatı üzerinde durarak, Peygamberin evrensel mesajı hatırlatılacak.

5 hafta önce kutlamalara başlayan Halidiye Eğitim Vakfı, panellerinde sevgi, kardeşlik ve hoşgörü temaları da işliyor. Vakıf, finali 14 Nisan’da Kaplan Düğün Salonu’nda öğleden sonra hanımlara ve akşamleyin de beylere yönelik konferans gerçekleştirecek.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) de 3 Mayıs’ta yapılacak ‘Peygambere bağlılık’ panelinde Özgür İrade Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ramazan Kaya ve Yazar Yılmaz Çakır, ‘Peygambere bağlılığı’ anlatacak.

Programda ayrıca şiir ve müzik dinletisi olacak. Program, Ayet-i Kerim, Hadis-i Şerif ve Peygambere Saygı mitinginin görüntülerinin de yer aldığı sinevizyon görüntüsüyle son bulacak.

Mustazaf Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Mustazaf-Der) de 16 Nisan günü Diyarbakır Şehir Stadyumu’nda Kutlu Doğum’u kutlayacak.

Programda Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla başlayacak. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayrı Kırbaşoğlu da ‘Nurlu Doğum’ konulu bir konuşma yapacak.