‘Diyarbakır olayları; Öcalan’ı masaya oturtma çabasıdır’

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, son günlerde Diyarbakır'da yaşanan olayların psikolojik bir savaş olduğunu belirterek "Bu yolla devleti Abdullah Öcalan ile karşılıklı masaya oturtmak istiyorlar" dedi.

Kutan, yaşananların iç ve dış güçler tarafından organize edilen planlı eylemler olduğunu söyledi. Diyarbakır ve diğer illerde maydana gelen sokak hadiselerinin psikolojik bir savaş olduğunu ifade eden Kutan şöyle konuştu: “Bunların niyeti Abdullah Öcalan ile Türkiye Devleti’ni karşılıklı olarak masaya oturtmak. Öcalan’ın İmralı’dan çıkarılması ve siyasi bir hüviyet kazanması için çabalıyorlar. Öcalan’ın 30-40 bin kişinin katili olarak değil, siyasi bir kimlik olarak kabul edilmesini istiyorlar”

Eylemlerde çocukların kullanılmasının da planlı olduğunu kaydeden Kutan “Çocuklar bilinçli olarak öne sürülüyor. Bununla dışarıya mesaj vermeye çalışıyorlar. ‘Bakın, Türk Devleti çocuklara ve kadınlara karşı şiddet kullanıyor’ demek için çabalıyorlar. Ayrıca, bu çocukları zamanla terörün içine çekmek ve bu çocuklardan birer terörist meydana getirmeye uğraşıyorlar.” ifadesini kullandı.

SP lideri Kutan, şiddet eylemleri ile “Abdullah Öcalan ile anlaşmazsanız bu eylemler sürecek” mesajı vermeye çalışıldığını da sözlerine ekledi. Yaşanan olayların Diyarbakır halkına maledilemeyeceğini dile getiren Kutan “Diyarbakır’ı en iyi bilen insanlardan biri olarak söylüyorum. Bu hadiselere katılanlar Diyarbakır halkının yüzde 15’ini geçmez.” dedi. Kutan, terör örgütünün halkın üzerinde korku ile hakimiyet kurmaya çalıştığını belirterek “PKK’dan nefret eden vatandaş bile dükkanını kapatmak zorunda kalıyor. Zaten üç kuruş olan sermayesinin talan edilmesinden korkuyor” açıklamasında bulundu.

Kutan, bölgede özellikle gençler arasında yaşanan manevi boşluğa değinerek, sorunun çözümünün ahlaki ve manevi değerlere dönülmesinde olduğunu kaydetti.