Diyarbakır Söz TV ilk Kürtçe haberleri yayınladı

Türkiye'de özel televizyon kanallarında Kürtçe ilk haber bültenini, Diyarbakır Söz Televizyonu yayınladı.

“Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkında Yönetmelik” gereği özel televizyonlarda Kürtçe yayınlar bugün başladı. Diyarbakır’da Kürtçe yayına başlayan iki televizyondan biri olan Söz TV, Kürtçe haber bülteni yayınlayan ilk televizyon kuruluşu olarak tarihe geçti.

Söz TV’de bugün ana haber bülteni Kürtçe ve Türkçe yayınlandı. Haberler sırasıyla önce Kürtçe, sonra da Türkçe olarak izleyicilere aktarıldı.

Yarım saatlik Kürtçe haberleri sunan spiker Mehmet Aktop, CİHAN muhabirine, ilk defa ekrana çıktığı için heyecanlı olduğunu söyledi. Türkiye’de ilk kez Kürtçe haberlerin kendisi tarafından sunulmasının da heyecan verici olduğunu dile getiren Aktop, “Televizyon deneyimim daha önce hiç olmadı. İlk kez bugün ekrana çıktım. Bu yüzden çok heyecanlı olduğumu kabul ediyorum. Ancak iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Eksikliklerden dolayı Söz TV izleyicilerinden özür dileyen Mehmet Aktop, zaman içerisinde bütün eksikliklerini gidereceğini ve profesyonel anlamda Kürtçe haberleri izleyicilere ulaştıracağını sözlerine ekledi.