Diyarbakır tel’in için el ele verdi

Diyarbakır’da yapılacak "İsrail’i Tel’in Filistin’e Destek Mitingi"ne Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin telefonla katılacağı bildirildi.

Şu ana kadar mitingin halka duyrulması için 250 bin el ilanı dağıtıldı, 3 bin 500 duvar afişi ile 250 bez afiş asıldı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ömer Vehbi Hatipoğlu, yapılacak miting hakkında bilgi vererek İsrail’in yaptığı katliamları kınadı. İstanbul Çağlayan Meydanı’nda 100 binlerle İsrail’in bölgedeki katliamların kınandığını anlatan Hatipoğlu, Diyarbakır’daki mitingde Filistin’den katılımcıların yanı sıra Filistin Başbakanı İsmail Haniye’nin de telefonla katılacağını açıkladı.

Mitingle Filistin halkının yalnız olmadığını duyarmaya çalışacaklarını anlatan Hatipoğlu, “Bütün dünya Müslümanlarına Filistin’in sahipsiz ve yalnız olmadığını ileteceğiz. Dünya kamuoyunun bu vahşet karşısında seyircisiz kalmamasını isteyeceğiz ve uyarıcı görevimizi yerine getireceğiz. Terörist İsrail devletinin yayılımcı politikası, dünyayı 3’üncü dünya savaşına sürüklüyor. Türkiye’nin ve halkımızın bu durum karşısında kayıtsız kalması mümkün değildir. İsrail’in resmi kaynaklarına göre şimdiye kadar 150 sivil vatandaş hayatını kaybetmiştir. Filistin yönetiminden birçok devlet adamı da gözaltına alındı.” dedi.

Selahattin Eyyübi Hazretleri’nin torunları olarak bu vahşete ve insanlık dramına seyirci kalmalarının mümkün olamayacağını vurgulayan Hatipoğlu, “Her ne kadar parti olarak biz organizasyon etmemize rağmen, bu mitinge Diyarbakır halkının kendisi karar vermiştir. Tüm Diyarbakırlıların pazar günü İsrail’in yaptığı katliamları kınamak için İstasyon Meydanı’nda olacaklarına inanıyorum. Onların yalnız olmadığını dünyaya haykırmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Siyasetle ilgili soruları cevapsız bırakan Hatipoğlu, bugün birlik beraberlik olunması gereken bir gün olduğunu vurguladı. Selahattin Eyyübi’nin Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğup büyüdüğüne dikkat çeken Hatipoğlu, Kudüs işgaldeyken Selahattin Eyyübi’nin hiç gülmediğini belirterek, “biz torunları olarak ilk kıblegahımız olan Kudüs’te işlenen cinayetleri, vahşeti elbette protesto etmek gibi bir görevle yükümlü olduklarına” işaret etti.

Şiirleriyle tanınan Hatipoğlu’na, Filistin’in yaşadığı dramı anlatan bir şiir okuması yönündeki taleplere “Şu an hafızamda okuyacağım bir şiir yok. Ama konuya ilişkin yazdığım şiirler var. Bir ara okurum.” diye cevap verdi.