Diyarbakır Valiliği Kerbela şehitleri için mevlit okuttu aşure dağıttı

Diyarbakır Valiliği, Kerbela'da şehit edilen Hz. Hüseyin ve yakınları için mevlit okuttu, aşure dağıttı.

Diyarbakır Valiliği, Kerbela’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve yakınları için mevlit okuttu, aşure dağıttı. Ulu Cami önünde aşure dağıtan Vali Cahit Kıraç, Muharrem ayının sevgiye, birliğe ve kardeşliğe vesile olmasını istedi.

    Miladi 680 yılının 10 Muharrem günü, Irak’ın Kerbela şehri yakınlarında şehit edilen İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve arkadaşları Diyarbakır’da anıldı. Sur ilçesindeki Ulu Camii’nde düzenlenen Muharrem programında ilk önce mevlit okutuldu, dualar edildi.

    Cami çıkışı vatandaşlara aşure dağıtan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, halkla birlikte bugünün acısını paylaşmak, ileriye ışık tutmak, birlik beraberlik ve kardeşliği pekiştirmek için böyle bir program düzenlediklerini söyledi. Kıraç, “Muharrem ayının en büyük özelliklerinden biri 10 büyük peygamberin mucizelerinin oluştuğu gün ve aynı zaman da Kerbela’da Hz. Hüseyin ve yakınlarının şehit edilmesidir. Bugün şunu gösteriyor; zalim zulmüyle abad olamıyor. Bizim dinimiz, sevgi, barış ve kardeşlik dinidir. Çok güzel bir söylemimiz var. ‘İnsanlar iman etmedikçe cennete giremezler, birbirlerini sevmedikçe de iman etmiş olamazlar’ diyor dinimiz. Dolayısıyla bugün birliğimizi, kardeşliğimizi ve zalimlerin yaptığı zulümlerin sonunun olmadığını göstermek için buradayız.” dedi.

    Diyarbakırlıların aşureyi kardeşleriyle paylaştıklarını anlatan Vali Kıraç, “Duygu, kardeşlik paylaşımında bulunduk. İnşallah dünya barış ve kardeşlik noktasına doğru gider. Etrafımıza da bakıyoruz her taraf kan gölü. Ben burada insanlığı başta kendi şehrimiz olmak üzere biraz merhamete, sevgiye ve kardeşliğe biraz daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Muharrem bunlara vesile olsun.” şeklinde konuştu.

    DİYARBAKIR’IN SEVGİ YÜZÜNÜ BAŞBAKAN’A SUNMAK İSTİYORUZ

    Vali Kıraç, bir soru üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hafta sonu Diyarbakır’da olacağını hatırlattı. Kıraç, “Hazırlıklar yaptık. Burada kamu kuruluşlarının devlet kaynaklı yaptığı binden fazla yatırımın açılışı yapılacak. İki de ilçe ziyareti var. En iyi şekilde ağırlamak, Diyarbakır’ın gülen yüzünü, sevgi dolu kültür şehrini sayın başbakanımız ve diğer misafirlere sunmak için bekliyoruz.” dedi.

    Aşure dağıtımına AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat da katıldı.